Investice Zet: Velký otazník nad vývojem ceny ropy

Cena ropy minulý týden prolomila psychologickou hranici padesáti dolarů za barel. Dostala se na sedmiměsíční maximum a oproti lednovým úrovním zaznamenala 80% nárůst. O budoucnosti ceny „černého zlata“ se ale vedou dohady. Část trhu upozorňuje na to, že jsou za aktuálním růstem převážně krátkodobé faktory a cena opět klesne. Druhá strana trhu ale čeká, že se ropa na stávající úrovni udrží nebo dokonce poroste. 

Prolomení padesátidolarové hranice za barel ropy touto dobou skutečně nikdo z analytiků nečekal. Situace tak přinesla zmatek do dalšího výhledu na cenu komodity. „Prognózy touto dobou ukazovaly na hladinu 40 dolarů za barel, ropa je místo toho u 50 dolarů za barel. Prognózy na nejbližší roky nám nyní ukazují směr jak nahoru tak dolů. Není zde jasný trend nebo silný názor na to, kam se cena ropy dále vydá,“ potvrzuje v pořadu Investice Zet analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Na jedné straně část investorů očekává, že za nárůstem ceny ropy jsou zejména krátkodobé faktory, jako jsou požáry ve významné kanadské těžařské oblasti Albertě nebo utlumení produkce amerických těžařů ropy z břidlice. Ke scénáři opětovného poklesu ceny se kloní i analytičku společnosti Bossa Michala Moravcová. „Myslím si, že cena ropy po tom růstu, co absolvovala z minim 30 dolarů za barel, by si minimálně zasloužila technickou korekci,“ řekla na rádiu Zet.

Podle Moravcové v tom také může hrát roli posilování amerického dolaru, který souvisí s očekáváním dalšího zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou na jejím červnovém zasedání. „Americký dolar je negativní pro komodity a tedy i pro ropu. Proto si myslím, že v souvislosti s vývojem na americkém dolaru, by mohla ropa alespoň na chvíli zastavit svůj růst,“ uvedla analytička.

Naopak pokračující růst cen ropy by byl z hlediska globální ekonomiky příznivý. „Pokud by cena ropy opět neklesala nazpátek ke 30 dolarům, ale naopak by mírně poklesla a do budoucna by se blížila opět té padesátidolarové hranici, tak pro některé země by šlo skutečně o významnou pomoc. Například Rusko, které cena ropy v souvislosti s geopolitickou situací a propadem rublu zasáhla extrémně,“ řekl Brožka.

Pravděpodobnost, že by mohla cena po určité korekci pokračovat v růstu, uznala i Moravcová. Podle ní bude ale záviset zejména na tom, co se bude dít na straně producentů ropy. „Teď jsme měli několik výpadků, které se zdají být krátkodobé, nicméně stále přetrvávají a můžeme se jen domnívat, jak dlouho budou trvat. Hlavně co se týče Nigérie. Situace tam není klidná a výpadek produkce Nigérie může trvat poměrně dlouhou dobu,“ řekla Moravcová. Dále podle ní bude záviset i na producentech americké břidličné ropy, kteří omezili svou produkci kvůli nízkým cenám. Zda zareagují na aktuální vyšší cenu, nebo nastoupí na trh pomaleji, je otázkou.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

 

Investice Zet: Velký otazník nad vývojem ceny ropy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Twitter dá uživatelům více prostoru k vyjádření

    Byznys ·

    Komunikační síti Twitter se nedaří nedaří navýšit počet svých uživatelů, chystá proto změnu. Twitter dá v příštích měsících svým uživatelům více prostoru pro osobní vy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.