Investice Zet: Trh očekává navýšení úrokových sazeb Fedu, opak by byl šokem

Podle investičního stratéga České spořitelny Miroslava Plojhara trh očekává se 75 procentní pravděpodobností, že americká centrální banka (Fed) přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb už tento týden. Pokud by se tak nestalo, byl by to pro trh velký šok a investoři by si kladli otázku, jaké interní informace Fed tají. Podobně situaci vidí i analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz. 

„Vidím to velmi podobně. Trh by se obrazně řečeno trochu dopálil, že si s ním Fed hraje trochu na kočku a na myš. Ta snaha, kterou Fed vedl na poli transparentnosti a čitelnosti, tak ta by byla za ty přechozí měsíce ztracena,“ řekl Hlinomaz.

Miroslav Plojhar si myslí, že i přes uvolnění úrokových sazeb Fedu bude americká měnová politika stále hodně uvolněná. Celý obrat kolem úrokových sazeb totiž trvá už několik let a to se podle Plojhara projevuje i na posilování dolaru. Silný dolar znamená, že USA už nejsou levným zdrojem financí pro rozvíjející se trhy.

Otázkou také zůstává, jak budou na zvýšení úrokových sazeb reagovat akciové trhy. „Pohled na historické statistiky ukazuje, že skutečně do dvou až tří měsíců po obratu úrokových sazeb směrem vzhůru nastane pokles akciového trhu zhruba o tři nebo čtyři procenta. Po šesti měsících už ale trh neví, že nějaký obrat byl. Ta situace je tentokrát ovšem odlišná v tom, že jsme na rekordně nízké pozici těch základních úrokových sazeb,“ vysvětlil Hlinomaz. Podle něj tedy není jisté, jak bude trh reagovat, protože existuje celá řada neznámých. Analytik BH Securities očekává, že trh půjde takzvaně „do strany“. Stane se volatilním a bude vyčkávat na první výsledkovou sezónu.

Největší volatilita bude patrná u finančních titulů, ale výjimkou podle Hlinomaze nebude ani kolísání těžebních titulů a akcií spojených s komoditami. Ty totiž hrají nezávisle na Fedu poměrně velkou roli už nyní.

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Trh očekává navýšení úrokových sazeb Fedu, opak by byl šokem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.