Investice Zet: Sázka na dolar je riskantní, je nadhodnocený vůči euru a dalším měnám

Dolar je nadhodnocený vůči všem měnám, říká v pořadu Investice Zet ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Sázka na dolar je z tohoto důvodu riziková. Americká centrální banka (Fed) podle Dřímala ale plánuje opětovné utahování měnové politiky. Prezident USA Donald Trump k tomu představí „fenomenální daňový plán“. To vše v tom dolaru pomůže a inflace půjde nahoru.

„Během zbytku prvního kvartálu očekáváme, že dolar bude ještě posilovat. Opravdu čekáme, že proti euru dosáhne parity. Důvodem by měla být rozdílná politika amerického Fedu, britské centrální banky a Evropské centrální banky (ECB) na druhé straně Atlantiku,“ řekl Dřímal na rádiu Zet.

Po prvním kvartálu ale Dřímal očekává, že ve zbytku roku bude dolar oslabovat. Stane se tak přitom opět důsledkem měnové politiky. ECB totiž pravděpodobně začne s postupným ukončování kvantitativního uvolňování. To se má pak podle slov Dřímala promítnout ve vyšších výnosech v eurozóně. Dolar se tak vůči euru znehodnotí.

„Podle našich odhadů je dolar nadhodnocený vůči euru i vůči koši ostatních měn. Takže ano, je to riziková sázka. Sázky jsou ale samozřejmě všechny rizikové. Nicméně si myslíme, že americká centrální banka bude opravdu směřovat k brzkému a opětovnému utahování měnové politiky. Trump představí svůj fenomenální daňový plán, což dolaru pomůže a inflace půjde nahoru,“ uvedl Trump.

Dolar se vůči společné evropské měně dostal na nejsilnější úroveň od 11. ledna. Konkrétně je na 1,052 dolarech za euro. Přiblížil se tak na dostřel dlouho vyhlížené paritě proti euru. Otázkou je, jestli se na ni skutečně dostane. „Teď máme dva roky korekce a stále dolar bojuje proti euru s tou úrovní 1,05. Pořád jsme ale neviděli poslední fázi, kdy lidi budou dolar úplně bezmezně milovat, i přestože bude přepálený,“ řekl stratég oddělení treasury České spořitelny Miroslav Plojhar. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Sázka na dolar je riskantní, je nadhodnocený vůči euru a dalším měnám Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Nedostatek žen v oblasti technologií se prohlubuje

  Byznys ·

  O tom, jak dostat ženy na pozice v oboru technologií, zejména do správních rad či řídicích pozic, již bylo napsáno hodně. Počet správních rad společností, v nichž nejs…

 2. Trump podle Mattise plně podpořil NATO

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump plně podpořil Severoatlantickou alianci (NATO), řekl v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr obrany USA James Mattis. Je …

 3. Nachází se pod Novým Zélandem další kontinent?

  ·

  K existujícím šesti světadílům by mohl přibýt další – Zélandie. Zatím zůstává celý ukryt pod vodami jižního Pacifiku, píše BBC. Není však žádnou neznámou. Jeho nejvyšš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.