Investice Zet: Světové centrální banky jsou ve měnové válce

Světové centrální banky jsou ve měnové válce. Jednotlivé banky se už několik let přebíjejí. Japonská centrální banka oslabuje japonský jen, čínská centrální banka zase tlačí na svůj jüan. I Česká národní banka drží měnu na 27 korunách za euro. Podle obchodního ředitele BNP Paribas Investment Partners Jana Maňáka ale existují i centrální banky, které svoji měnu brání. Kroky centrálních bank by proto nepřeceňoval.

„V první řadě nevidím ten všeobecný konsensus všech centrálních bank jenom se snažit oslabit vlastní měnu. Naopak jsou centrální banky, které se snaží svoji měnu bránit. Nějaké státy si mohou teď trochu oddechnout. Zejména pak myslím ty země, které mají velkou expozici vůči komoditám,“ řekl Maňák na rádiu Zet.

V Investicích Zet dále hovoří o kroku japonské centrální banky, která snížila svoji úrokovou sazbu na -0,1 procenta. Hlavní japonský index následně po tomto kroku vzrostl o 2,8 %. Bank of Japan nyní musí počkat na to, zdali je snížení úrokových sazeb pro investory skutečně dobrou zprávou.

Podle Maňáka jde o signál, který poukazuje na to, že japonský model kvantitativního uvolňování se do určité míry vyčerpává. Japonská ekonomika je oproti eurozóně třikrát menší. V Japonsku ale přitom kvantitativní uvolňování dosahuje stejných hodnot, jako je tomu u Evropské centrální banky.

„Může se stát, že v dohledné době nebudou mít co kupovat. Tím, že vlastně použily nový nástroj a to snížení úrokové sazby do záporu, tak tím si do určité míry uvolnily prostor a mají o to větší čas se skupováním japonským dluhopisů,“ řekl Maňák na rádiu Zet. 

 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet s premiérou každé pondělí v 9:45. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

 

 

 

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Investice Zet: Světové centrální banky jsou ve měnové válce Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.