Investice Zet: Rodiče by měli s dětmi diskutovat o financích, zlepší jim tím finanční gramotnost

Rodiče by měli podle člena představenstva investiční společnosti Pioneer Investments Petra Šimčáka učit své děti finanční gramotnosti. O ní se podle něj v současné době hovoří důsledkem její nízké úrovně. Rodiče přispívají k lepší „finanční hygieně“ dětí tím, že o finančních záležitostech a jejich řešení s nimi diskutují. Šimčák o tom hovořil na rádiu ZET v pořadu Investice Zet. 

„Dnes se finanční gramotnost skloňuje ve všech pádech zejména z důvodů její nízké úrovně. Více se to pojímá jako technika, aritmetika, vysvětlování. Určitě tam patří nějaké základní finanční produkty a matematika, ale myslím si, že rodiče mohou mnohé udělat právě v takové té výchově k postojům, k vlastní zodpovědnosti nebo k nějaké finanční hygieně,“ řekl Šimčák.

Rodiče by podle Šimčáka také neměli otálet při zahájení spoření dětem.  Člen představenstva společnosti Pioneer Investments dále říká, že má stále smysl investovat do terminovaných vkladů. I přestože nízké úrokové sazby nepokryjí náklady, tak finální suma dosáhne hodnoty vkladu. Šimčák se domnívá, že je lepší spořit méně výnosně než vůbec.

„Poté je to ale otázka o gramotnosti a o přijmutí postoje, že spoření do akciového fondu na patnáct dvacet let není nic rizikového nebo nic pro spekulativní menšiny, ale je to součást běžného portfolia a běžného člověka,“ sdělil Šimčák na rádiu ZET.

Výhodné jsou podle Šimčáka také investice do nemovitostí. Zdali se toto investování přetaví v budoucnu na aktivum nebo pasivum, záleží poté znovu na výchově samotného dítěte. Výnosnost této investice nelze popřít. Největší nevýhoda spočívá v tom, že na tuto formu investice nelze spořit měsíčně menší finanční obnos. Člověk si nemovitost musí koupit nebo nastavit si hypotéku.  

 

Investice Zet je pravidelný pořad ve vysílání rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění na kapitálových trzích. V 17:00 se můžete těšit na článek z druhé části pořadu Investice Zet na rádiu ZET s analytikem České spořitelny Janem Šedinou. 

Záznam aktuálního dílu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde. 

Investice Zet: Rodiče by měli s dětmi diskutovat o financích, zlepší jim tím finanční gramotnost Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. OPEC těžební limit nesníží, tvrdí delegáti

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ponechá podle významného delegáta OPEC z oblasti Perského zálivu na nadcházejícím zasedání současný limit těžby ropy beze změn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.