Investice Zet: Realitní trh je nyní trhem prodávajícího. Kupující musí být rozhodný a hbitý

Hypoteční úvěry dosahují v současnosti rekordně nízkých sazeb. Češi tak nakupují nemovitosti ve větší míře. Realitní makléř Petr Vomastek v pořadu Investice Zet říká, že kupující musí být hbitý a umět se rychle rozhodovat. Jde totiž o trh prodávajícího. Kdo zahálí, může promarnit důležitý moment ke koupi. Větší zájem zaznamenávají i luxusní nemovitosti. Jde převážně o bydlení v Praze s cenovou hladinou 30 milionů korun a výše. 

„Aktuální atmosféru na realitním trhu bych nazval jako realitní žně. Je to období, na které se realitní profesionál skutečně těší, protože na něm hojně sklízí úsilí, které někdy i roky zaséval. Řekl bych, že se dnes daří všem profesionálům napříč všem nemovitostním třídám,“ řekl na rádiu Zet Vomastek. Nejvýraznější posun zaznamenává v současnosti transakční dynamika trhu. Prodej správně naceněného rodinného domu totiž trvá v současnosti dva až čtyři měsíce. Pár let zpět to přitom bylo rok a někdy i dokonce více.

„Obchodují se i kapitálově náročnější celky jako nerekonstruované zámky, historické usedlosti. Ty v době poklesu zejí téměř bez povšimnutí. Výnosové nemovitosti v mém portfoliu musím přiznat, jsou vyprodané. Vnímám intenzivní masivní poptávku po dalších nabídkách,“ sdělil Vomastek.

Kupující musí být podle Vomastka hbitý a musí se dokázat rychle rozhodnout. Pokud tak neučiní, může snadno přijít o svoji vysněnou nemovitost.

Vomastek rovněž říká, že překvapujícím faktorem je zájem o luxusní nemovitosti a pozemky, které se nacházejí v žádaných lokalitách. „V tomto směru hovořím o rodinných domech pro individuální bydlení v Praze s cenovou hladinou 30 milionů a výše a pozemcích pro individuální bydlení za cenu 20 milionů a výše, kde dnes atakuje hladinu 20 tisíc korun za metr. To je historicky nebývalé,“ informoval Vomastek. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

 

Investice Zet: Realitní trh je nyní trhem prodávajícího. Kupující musí být rozhodný a hbitý Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.