Investice Zet: Případný brexit by zřetelně oslabil libru, britské dluhopisy i českou korunu

Pokud Britové ve čtvrtečním referendu rozhodnou o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, tak to zřetelně oslabí libru, britské dluhopisy, akciové trhy ale i středoevropské trhy. Hlavní ekonom společnosti Akcenta Miroslav Novák v pořadu Investice Zet řekl, že ty totiž na riziko brexitu reagují velice negativně. Brexit tak může mít i negativní vliv na kurz české koruny.

„Pokud se Britové rozhodnou zůstat v EU, tak ten dopad na trhy bude pozitivní. Nicméně nebude tak pozitivní ve srovnání s pohyby, jako když se občané Británie rozhodnou pro vystoupení z EU. Pokud dojde k brexitu, tak uvidíme daleko větší volatilitu a daleko větší oslabení jak britské libry, tak daleko větší oslabení akciového trhu a tlak na britské státní dluhopisy,“ řekl Novák na rádiu Zet.

Brexit by podle Nováka nepochybně odnesla i společná evropská měna. Vůči dolaru by euro totiž rovněž oslabilo. Obezřetní musíme být ale i ohledně koruny. Během posledních týdnů jsou totiž zřetelné negativní reakce středoevropských trhů na zprávy ohledně případného vystoupení Británie z EU. Oslabení koruny vůči euru nelze z toho důvodu vyloučit. Nejednalo by se ovšem o takový propad, jenž by zaznamenal maďarský forint nebo polský zlotý.

„Desetiletý německý dluhopis se minulý týden dostal poprvé pod nulu. To znamená, že měl záporný výnos. Pokud by k tomu brexitu nedošlo, tak bychom určitě viděli uvolnění,“ uvedl Novák.

Tato bezpečná aktiva by nicméně podle Nováka spíše ztrácela a dařilo by se těm rizikovým. Mezi ně lze v současnosti považovat například libru. Patří k nim ale i skandinávské měny (švédská nebo norská koruna) a středoevropské měny, mezi nimiž figuruje právě maďarský forint nebo polský zlotý.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Případný brexit by zřetelně oslabil libru, britské dluhopisy i českou korunu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Americký Boeing prodá Íránu 100 letadel

    Byznys ·

    Írán se dohodl s americkým výrobcem letecké techniky Boeing, že od něj koupí 100 letadel. V rozhovoru s televizí CNN to o tom informoval íránský ministr dopravy Abbás …

  2. Volkswagen ukončí výrobu více než 40 modelů

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Volkswagen přestane v příštích letech vyrábět více než 40 modelů automobilů. S odvoláním na nejmenované zdroje to napsal německý list Hand…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.