Investice Zet: Pozitivní vliv na růst české ekonomiky má zpracovatelský průmysl a oživení investic

Česká ekonomika podle analytika České spořitelny Jana Šediny meziročně vzrostla o více než čtyři procenta díky dobré kondici zpracovatelského průmyslu. Ten těží z růstu ekonomiky v eurozóně, především pak té německé. Vliv na příznivý růst ekonomiky má i oživení investic. To souvisí s navyšováním výrobních kapacit především u českých automobilek. Šedina na rádiu ZET v pořadu Investice ZET také řekl, že investiční impuls podpořila rovněž vláda, jež letos usiluje o co nejintenzivnější čerpání prostředků z evropských fondů. 

Šedina se domnívá, že nejde o pouze jednorázové zrychlení české ekonomiky. Příznivý vývoj spojený s jejím růstem z úvodu letošního roku by tak neměl viditelně zvolnit.

„Když očistíme údaje růst českého HDP během posledních kvartálů o různé kolísavé položky typu daní, tak vidíme, že se jedná o postupné, nikoli skokové zrychlování. Růst zpracovatelského průmyslu je zejména tažen zahraniční poptávkou. Ta by se měla i nadále zlepšovat,“ řekl Šedina na rádiu ZET. Také doplňuje, že tuzemské průmyslové zakázky vzrůstají dvouciferným tempem.

To jsou podle Šedina faktory, které naznačují, že by v následujících dnech nemělo dojít ke zřetelnějšímu zpomalení. Úroveň růstu české ekonomiky by se tak měla letos pohybovat v rozmezí mezi třemi až čtyřmi procenty.

„Česká národní banka ve své prognóze pro letošní rok počítala s o něco slabším růstem ekonomiky a i se slabším růstem inflace. Podle ČNB by se inflace měla pohybovat okolo nuly a výrazně zrychlit by měla v průběhu příštího roku,“ uvedl Šedina.

Rychlý růst z úvodu letošního roku potrvá pravděpodobně podle Šediny celý rok. To bude tlačit na rychlejší růst inflace, což povede v následujícím roce k jejímu poklesu. Díky tomu se zlepší ekonomická aktivita České republiky.

„slabší růst inflace v roce 2016 zřejmě bude působit ve prospěch toho, že ČNB bude muset odsunout ukončení devizových intervenci, až do roku 2017. V současné době předpovídá, že tomu bude v roce 2016,“ dodal Šedina. 

 

Investice Zet je pravidelný pořad ve vysílání rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění na kapitálových trzích. První část pořadu Investice Zet na rádiu ZET si můžete přečíst ZDE.

Záznam aktuálního dílu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde. 

Investice Zet: Pozitivní vliv na růst české ekonomiky má zpracovatelský průmysl a oživení investic Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. OPEC těžební limit nesníží, tvrdí delegáti

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ponechá podle významného delegáta OPEC z oblasti Perského zálivu na nadcházejícím zasedání současný limit těžby ropy beze změn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.