Investice Zet: Podpora Deutsche Bank od německé vlády by byla politickou sebevraždou

Do centra diskuzí se dostaly problémy Deutsche Bank. Její akcie se v pátek během obchodování v Evropě propadly na historické dno. Následně se objevily pozitivní zprávy informující o tom, že se Deutsche Bank domluvila s americkou bankou na snížení pokuty, která dosahovala 14 miliard dolarů. I tak problémy Deutsche Bank a celého evropského bankovního sektoru nekončí. Makléř firmy Wood & Company Vladimír Vávra na rádiu Zet říká, že volání analytiků po podpoře od německé vlády, není v tuto chvíli na místě. Rok před německými volbami by šlo o politickou sebevraždu kancléřky Angely Markelové. 

Americké ministerstvo spravedlnosti požaduje po bance pokutu kvůli prodeji hypotečních cenných papírů, k němuž mělo dojít v letech 2005 až 2007. Problémy jedné z největších evropských bankovních institucí může vyvolat paniku vyplývající z bankovních rizik a politické nejistoty.

Slova o snížení pokuty dosahující na 14 miliard dolarů posílilo akcie o 6,4 procenta. I přesto velká část analytiků varuje před tím, že problémy Deutsche Bank tímto krokem nekončí. Do nepříjemností se může totiž dostat celý evropský bankovní sektor.

Někteří analytici z toho důvodu volají po tom, aby do Deutsche Bank kapitálově vstoupil německý stát. Šéf bavorského finančního centra Wolfgang Gerke například listu Welt am Sonntag řekl, že by vláda měla nakoupit 20 procentní podíl. Tím by podle Gerkeho vyslala jasný signál o tom, že Deutsche Bank nenechá padnout. Díky tomu by pak stabilizovala trhy.

Vladimír Vávra se ovšem obává toho, že v současné době není na takovouto státní podporu čas. Důvodem jsou blížící se volby. „Kdyby Angela Merkelová v tuto chvíli otevřeně přiznala ochotu vlády nějakým způsobem se na sanaci Deutsche Bank podílet, tak se obávám, že by to byla politická sebevražda. Myslím si, že se vláda bude snažit tuto skutečnost, co nejdéle hrát do autu. Ta záchranná akce by připadala v úvahu jako nejzazší možná varianta,“ řekl Vávra na rádiu Zet. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Podpora Deutsche Bank od německé vlády by byla politickou sebevraždou Foto: Vytautas Kielaitis / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Přebytek státního rozpočtu je na novém rekordu

    Byznys ·

    Přebytek státního rozpočtu stoupl ke konci září na 82,3 miliardy korun ze srpnových 81,2 miliardy korun. Jde o nejlepší zářijový výsledek od vzniku České republiky. In…

  2. 11 nejpopulárnějších Ikea produktů všech dob

    Byznys ·

    Snad každý vlastní kus nábytku nebo nádobí od švédského řetězce Ikea. Pro čerstvé absolventy vysokých škol, kteří si hledají své první bydlení je návštěva prodejny Ike…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.