Investice Zet: Obchodníci spekulují na pokles amerických akcií nejvíce v historii

Počet obchodníků, kteří spekulují na pokles amerických akcií, je na Wall Street na historicky nejvyšší úrovni. Podle člena investičního fondu Charles Bridge Jana Kašky ale není po nepřetržitém šestiletém růstu amerických akcií důvod k obavám z volného pádu Wall Street. Podle něj ale může jít o signál pro blížící se korekci, která za poslední tři roky zatím nepřesáhla více než deset procent. Z toho důvodu je tedy podle Kašky vítána. Jan Kaška o tom mluvil v pravidelném pořadu Investice ZET vysílaném na rádiu ZET. 

V rámci indexu S&P 100 už šest měsíců rost na úkor call opcí zájem o takzvané put opce - tedy prodejní opce. „Myslím si, že důvodem toho, proč lidé kupují put opce, je ten, že se tohoto propadu bojí. Není to signál, že by spekulovali na nějaký medvědí trh, ale té korekce se bojí a snaží se zajistit,“ řekl Kaška.

Cena amerického dolaru je vysoká, což americkým firmám neprospívá. Kvantitativní uvolňování je v USA u konce. Veškeré pozitivní signály, jež podle Kašky vedly k růstu trhu, jsou tedy pryč. Obchodníci z toho důvodu nyní hledají cestu, jak se zajistit.

Rizikové typy investic žene nahoru i kvantitativní uvolňování Evropské centrální banky. Investoři by měli podle Kašky zůstat na pozoru, protože existuje celá řada jiných rizikových faktorů.

„Může se stát například nějaká geopolitická událost, může se silně rozvířit geopolitické napětí na blízkém a středním východě. Tsunami, které zasáhlo Japonsko před pěti šesti lety, bylo tím spouštěčem pro globální zpomalení. Šoky společně s propady mohou tedy přijít odkudkoli. Není to tedy jen o tisku peněz,“ uvedl Kaška.

V současné době se pohybuje na nízké úrovni cena dluhopisů. Díky tomu je možné spekulovat nad pádem dluhopisů s extrémně příznivým risk reward ratio (poměr mezi ziskem a ztrátou určitého obchodu). To podle Kašky znamená, že lze dnes spekulovat na poklesem ceny dluhopisů a souběžně s tím riskovat hodně peněz. Potenciální výnos na druhé straně je ale vysoký.

„Bezpečným přístavem na investování peněz jsou čínské vládní dluhopisy. Čína se snaží vytvořit z jüanu novou německou marku regionu a nenechá jej prudce oslabit. Tím by zdiskreditovala svoji měnu. Pokud to takto půjde dál, tak čínské vládní dvou až tříleté dluhopisy vynáší o tři procenta víc, než jejich alternativy nebo ekvivalenty na západních trzích,“ řekl na rádiu ZET Kaška. 

 

Investice Zet je pravidelný pořad ve vysílání rádia Zet, který je připravován ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde. 

Investice Zet: Obchodníci spekulují na pokles amerických akcií nejvíce v historii Foto: Frontpage / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Francie odškodní Rusko miliardou eur

    Byznys ·

    Francie zaplatí Rusku 1,1 miliardy euro jako kompenzaci za to, že mu na základě sankcí kvůli konfliktu na Ukrajině nedodá dvě vrtulníková plavidla Mistral. Uvedl to se…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.