Investice Zet: Nový guvernér ČNB nebude v měnové politice příznivcem radikálních změn

Tuto středu nahradí současného guvernéra České národní banky (ČNB) Miroslava Singera člen bankovní rady Jiří Rusnok. Ten není velkým fanouškem kurzového závazku, ale i přesto si dokáže představit udržení kurzu koruny na 27 korunách za euro do poloviny roku 2017. Hlavní ekonomka Raiffeisen Bank Helena Horská v pořadu Investice Zet řekla, že Rusnok nebude pravděpodobně přívržencem náhlých a radikálních změn v měnové politice.

Rusnok, kterého do role nového guvernéra ČNB jmenoval prezident Miloš Zeman, podle Horské působí jako rozvážný člověk. „Předpokládám, že nebude chtít experimentovat s ukončením kurzového závazku. Opravdu si počká na to, až bude mít dostatečnou jistotu, že inflace míří trvale a udržitelně nad dvě procenta. Nově jmenovaní členové Bankovní rady by mu pak měli pomoci v komunikaci s trhem a finančním sektorem,“ řekla Horská.

Zástupci obchodu ve velké míře spuštění režimu kurzového závazku uvítali a považovali jej za logický krok. Postupem času se k tomu někteří z nich začali vyjadřovat negativně. Podle nich je umělá podpora exportu s pomocí podhodnoceného kurzu měny nestandardní a možná i kontraproduktivní.

„Z mého pohledu je méně podstatné, co si myslí exportéři, importéři, spotřebitelé nebo co si myslí vláda. Pokud má ČNB plnit svoji úlohu tedy udržení cenové stability, tak má k tomu nástroj. Ten je jasný. Je jím inflace. Jde o udržení míry inflace ve výši přibližně dvou procent. Potom musí používat nástroje k tomu, aby ji na té úrovni udržela nehledě na to, co se v danou chvíli líbí exportérovi nebo importérovi,“ na rádiu Zet to uvedl předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. 

Podobně se vyjádřil i ekonom České národní banky Michal Skořepa ve čtvrtečním pořadu Tržní okénko. „To nejlepší, co mohou centrální banky udělat pro to, aby se dané ekonomice dařilo, je, že se budou snažit udržovat inflaci na relativně stabilní a nízké úrovni. O nic víc se ty banky nesmějí pokoušet,“ řekl. Více z rozhovoru Skořepy s hlavním ekonomem finanční skupiny Roklen Lukášem Kovandou čtěte zde.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Nový guvernér ČNB nebude v měnové politice příznivcem radikálních změn Foto: Michal Kvapil / ZET

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.