Investice Zet: Nepřeceňujte Macronovo vítězství, za růstem eurozóny stojí dlouhodobé faktory

Prezident německé centrální banky Bundesbank Jens Weidmann v sobotu uvedl, že vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách může přispět k rychlejšímu růstu ekonomiky eurozóny. Ekonom společnosti Akcenta Miroslav Novák by Macronovo vítězství nepřeceňoval. Za růstem totiž stojí celá řada jiných faktorů. 

Evropská ekonomika neroste díky krátkodobému faktoru, jenž představuje zvolení Emmanuela Macrona francouzským prezidentem. Podle Nováka jde o faktory, jako je například pozitivní vývoj v globální ekonomice nebo silná zahraniční poptávka uvnitř eurozóny. „Dalším důležitějším bodem je velmi uvolněná měnová politika Evropské centrální banky nebo stále relativně levné energie. Teď v poslední době se navíc začíná opouštět od fiskálních restrikcí,“ řekl Novák v pořadu Investice Zet.

Podle něj jde o stěžejní body, proč se ekonomice eurozóny v současnosti daří. Na základě těchto skutečností se bude podle Nováka prosperovat i v následujícím průběhu letošního roku.

Evropské akciové indexy díky Macronovu vítězství rostou

Minulý týden přiteklo v reakci na Macronovo vítězství do evropských akciových fondů rekordních 6,1 miliard dolarů (146 miliard korun). Ředitel výzkumu ve společnosti X-Trade Brokers Jaroslav Brychta na rádiu Zet říká, že jde částečně o opodstatněný vliv. Z Evropy totiž zmizelo značné riziko, které představovaly právě francouzské volby.

V minulosti šlo ale rovněž o holandské volby, kde se ucházel o post předsedy vlády krajně pravicový politik a předseda Strany pro svobodu Geert Wilders. V tamních volbách zvítězil ovšem staronový premiér a lídr politické strany Lidové strany pro svobodu a demokracii Mark Rutte.  „Takže toto je reakce na události, které se na trzích staly. Díky tomu klesaly rizikové přirážky a to se samozřejmě nějakým způsobem musí projevit také na akciích. Druhá věc je, že akcie v Americe jsou docela drahé. Pokud tedy srovnáváme indexy ve Spojených státech a Evropě, tak Evropa má sice co dohánět, ale to neznamená, že musí nutně dohnat,“ sdělil Brychta.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Nepřeceňujte Macronovo vítězství, za růstem eurozóny stojí dlouhodobé faktory Foto: ČTK/ABACA/Blondet: Francouzský prezident Emmanuel Macron

reklama

Další články

  1. V Itálii skončil soud s kapitánem Costy Concordia

    Společnost ·

    Od ztroskotání výletní lodi Costa Concordia už uplynulo více než 5 let. Teprve nyní ale padl definitivní rozsudek nad jejím kapitánem Francescem Schettinem, kterému it…

  2. Koruna je nejsilnější od listopadu 2013

    Byznys ·

    Koruna dnes odpoledne posílila vůči euru na 26,47 Kč/EUR. Je tak nejsilnější od listopadu 2013, kdy Česká národní banka (ČNB) zahájila intervence proti posilování měny…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.