Investice Zet: Nejsilnější komoditou je palladium, na dně se ocitly cukr a ropa

Nejsilnější komoditu za poslední půl rok představuje palladium. Analytik ze společnosti Finlord Boris Tomčiak v pořadu Investice Zet řekl, že jde o kov, který se společně s platinou používá v katalyzátorech. Na samotné dno komodit se podle Tomčiaka propadl cukr, jehož hodnota se za poslední půl rok propadla o 25 až 30 procent. Důvodem je obrovský převis nabídky. Pozitivní rok nezažívá opět ropa. 

„Palladium je společně s platinou kovem, který se používá v katalyzátorech. Platina se používá v katalyzátorech pro naftové motory. Palladium se naopak používá víc v katalyzátorem pro benzínové motory. Kvůli nedostatku se palladium stalo vítězem tohoto roku. Od začátku roku zdražilo už o 30 procent,“ řekl Tomčiak na rádiu Zet.

Od začátku letošního roku se naopak nedaří cukru. Jeho cena se propadla přibližně o 25 až 30 procent. Důvodem je obrovský převis nabídky. Brazílie a Indie, které jsou největšími producenty cukru na světě, mají ideální počasí na pěstování cukrové třtiny.

Velice slabou komoditou zůstává nadále ropa. Její cena od začátku roku klesla o téměř 20 procent. Ani výhled do budoucna není podle Tomčiaka pro ropu příznivý.

„Důvodem je stále vysoká nabídka na trhu. Víme, že kartel OPEC spolu s dalšími nečlenskými státy odsouhlasily prodloužení těžebního limitu až do března 2018. Ani toto prodloužení nezpůsobilo opětovný růst cen. Dokonce po prodloužení nastal pokles cen ropy. Je to způsobené tím, že naopak Spojené státy, které se nepřipojily k dohodě o zmražení těžby, stále zvyšují produkci,“ sdělil Tomčiak.

Ve Spojených státech skutečně produkce nadále roste. Podle Tomčiaka lze očekávat, že koncem léta budou USA dodávat rekordní objem ropy. Je to dané především tím, že náklady na produkci ropy v USA stále klesají. Americkým firmám se z tohoto pohledu vyplatí stále zvyšovat těžbu. Negativně se to poté projevuje u členských i nečlenských států OPEC. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Nejsilnější komoditou je palladium, na dně se ocitly cukr a ropa Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hudební aplikace Youradio v Česku boduje

    Tech ·

    Hudební aplikace Youradio, která je produktem multimediálního domu Lagardere Active ČR, získala 2. místo v anketě Mobilní aplikace 2017 v kategorii média. Tato aplikac…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.