Investice Zet: Nejistota na trzích kvůli měnovým válkám

Snaha oslabit měnu výrazněji, než ostatní centrální banky, přináší nestabilitu a nepředvídatelnost, na níž doplácejí trhy i celé ekonomiky. V lednu japonská centrální banka oznámila další kvantitativní uvolňování a po vzoru Evropské centrální banky (ECB), dánské, švýcarské a švédské centrální bance se rozhodla zavést negativní úrokové sazby. Podle senior ekonoma České národní banky Martina Motla má Japonsko prostor dále snižovat úrokové sazby. Podobný krok se ale čeká i z Evropy.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) varovala, že by letos svým růstem mohla zklamat například německá ekonomika. Mohlo by proto dojít k dalšímu uvolňování měnové politiky ze strany ECB. Ta zasedne 10. března. „Myslím, že na tomto zasedání se už můžeme dočkat dalšího uvolnění, přičemž inflační tlaky stále nijak výrazněji nesílí,“ řekl na rádiu Zet Motl. K uvolnění měnové politiky může dojít prostřednictvím navýšení dosavadního programu kvantitativního uvolňování,v jehož rámci nyní ECB pumpuje do finančního systému asi 60 miliard eur (přes 1,6 bilionu Kč) měsíčně. Stejně tak může snížit svou depozitní sazbu více do záporu. Aktuálně je na minus 0,30 procenta. 

Motl očekává další rozvolnění měnové politiky i v Japonsku. Zde zasednou centrální bankéři 14. března.

OECD, také varovala před zpomalování Spojených států. Růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí sice příjemně překvapil. Rostl o jedno procento, přičemž analytici očekávali růst pouhých 0,4 procenta. Velké banky ale snižují své odhady růstu pro první čtvrtletí 2016. „Na růstu americké ekonomiky se negativně projevoval ke konci minulého roku výraznější posilování kurzu amerického dolaru a také zpomalování rozvíjejících se zemí. Zejména Číny a Latinské Ameriky,“ uvedl Motl. Zvyšování amerických úrokových sazeb se tak až do poloviny roku podle něj neočekává.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Nejistota na trzích kvůli měnovým válkám Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.