Investice Zet: Na růstu eurozóny se může projevit „politická nákaza“ spojená s brexitem

Na růst eurozóny bude mít vliv dojednání nových vztahů mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš v pořadu Investice Zet řekl, že klíčové bude, zdali v souvislosti s brexitem nedojde k určité „politické nákaze“. Ta by pak mohla vést k nárůstu antievropských nálad a odkladu plánovaných investic.

„Pokud bychom měli počítat s výraznější politickou nákazou s nárůstem antievropských nálad v jiných členských zemích EU a s tím, že investoři v celé EU začnou kvůli tomu odkládat investice, tak je to něco, co může mít okamžitý a špatný vliv na evropskou ekonomiku,“ řekl Bureš. Pouhé omezení obchodu s Velkou Británií však nebude mít podle něj na evropské ekonomiky výrazný dopad.

Rozhodnutí Britů v referendu o vystoupení z EU vyvolalo v rostoucích ekonomikách nejistoty. Samotná problematika ochromila světové centrální banky, které jsou nyní nuceny vyčkávat. Americká centrální banka (Fed) by například podle analytiků oslovených deníkem Wall Street Journal v letních měsících pravděpodobně zvýšila úrokové sazby. Tomu se tak ale kvůli brexitu nejspíš nestane. I samotní analytici se od dřívějšího zvyšování úrokových sazeb odklonili.

„Musí vyčkávat a myslím si, že z hlediska Fedu i ECB to bude minimálně do doby, než získáme nějaká solidní postbrexitová čísla nejdříve v srpnu. V srpnu uvidíme v prvních podnikatelských náladách z Evropy, jak podnikatelé brexit vzali a jak ho vnímají,“ sdělil Bureš na rádiu Zet.

Objevují se ale i další otazníky spojené s vývojem celkové globální ekonomiky. Souvisejí s celkovou geopolitickou situací. Rozhodující faktory v budoucnu sehrají výsledky prezidentských voleb ve Spojených státech, vývoj cen ropy, nestabilní Blízký východ nebo olympijské hry v Brazílii.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Na růstu eurozóny se může projevit „politická nákaza“ spojená s brexitem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Putin naváže dialog s NATO

    Společnost ·

    Rusko se pokusí navázat se Severoatlantickou aliancí po jejím varšavském summitu dialog. Po setkání s finským prezidentem Saulim Niinistöm to v pátek uvedl ruský prezi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.