Investice Zet: Na libru není dobré sázet, její kurz bude silně volatilní

Sázka na britskou libru je nyní velice spekulativní záležitostí. Podle hlavního ekonoma společnosti Akcenta CZ Miroslava Nováka existuje totiž celá řada možných scénářů ohledně budoucnosti Velké Británie v Evropské unii. To s sebou přináší množství různých výsledků s vysokou volatilitou a nepředpovídatelnými pohyby libry jak směrem dolů, tak i nahoru.

Novák by v souvislosti s výsledky britského referenda doporučoval dát od britské libry ruce pryč. Již minulý čtvrtek byla sázka na pokles britské libry z hlediska výnosu naprosto spekulativní příležitostí. „Karty byly rozdány celkem jasně. Při setrvání Británie libra posílí a v případě brexitu libra daleko výrazněji oslabí. Britské referendum tedy představovalo jasnou otázku a jasné dvě možnosti výsledků: brexit – remain,“ sdělil Novák.

V současné době se může situace vyvinout různými scénáři. To s sebou přináší vysokou pravděpodobnost prudkých pohybů libry, což může pro investory představovat značné riziko.

Senior portfolio manažer Pioneer Investments Petr Zajíc v pořadu Investice Zet řekl, že klíčovým problémem je v současné době nejistota. Podle něj může ovšem přinést určitou výhodu v oddalování úrokových sazeb.

Nízké úrokové sazby přitom představují výhodu pro rozvíjející se trhy. Důležitějším faktorem jsou pro ně totiž kroky americké centrální banky
(Fed), nežli samotné dopady brexitu.

„Může dojít k okamžitému oslabení spotřebitelské poptávky. Nervozita se samozřejmě projeví a zasáhne nejprve konzumenty. Šlo by o výrobky dlouhodobější spotřeby nebo automobily. Lidé by pak mohli být opatrnější, co se týče nějakého utrácení peněz,“ uvedl Zajíc.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Na libru není dobré sázet, její kurz bude silně volatilní Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Putin dojednal s Čínou kroky k oživení obchodu

    Byznys ·

    Obchodní a hospodářská spolupráce patřila včera k hlavním tématům jednání ruského prezidenta Vladimira Putina v Pekingu. S prezidentem Si Ťin-pchingem kremelský šéf po…

  2. Kofola odstoupila od smlouvy o koupi WAD Group

    Byznys ·

    Nápojářská skupina Kofola odstoupila od smlouvy o koupi společnosti WAD Group, která ze 40 procent vlastní slovenské nápojářské seskupení Water Holding. Důvodem byly p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.