Investice Zet: Libra oslabí, ať už dopadnou britské volby jakkoliv

Velkou Británii, která v posledních dvou týdnech zažila dva teroristické útoky, čekají ve čtvrtek parlamentní volby. Jejich výsledek pak ovlivní do značné míry průběh vyjednávání o odchodu země z Evropské unie a tak i tamní ekonomiku. Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka však kurz libry klesne, ať dopadnou volby jakkoliv. 

V souvislosti s teroristickými útoky v Manchesteru a Londýně se spekuluje o tom, jak jimi mohou být čtvrteční volby ovlivněny. Podle Vejmělka tyto atentáty mohou přihrát britské premiérce Therese Mayové, protože přimějí Brity k tomu, aby „dali silný mandát nové britské vládě“. 

Konzervativci premiérky Mayové přitom v posledních dnech ztratili mnoho preferenčních bodů. Podle posledního průzkumu agentury Ipsos MORI se jejich náskok nad opozičními labouristy snížil na pět procentních bodů. Ještě před dvěma týdny sondáž stejné agentury udávala rozdíl 15 procentních bodů. Premiérka ve volební debatě čelila opakovanému tlaku publika kvůli obratům ve své politice a údajně nedostatečnému financování státního zdravotnictví a sociálních služeb.

Ačkoliv se hlavní program kampaně za dobu, co Mayová předčasné volby vyhlásila, změnil z debatu kolem brexitu na debatu kolem bezpečnosti a sociálních jistot, nelze upřít, že tyto volby do značné míry rozhodnou o postoji Británie ve vyjednávání o odchodu z EU. Unie totiž vyvíjí velký tlak na to, aby jednání proběhlo co možná nejdříve. „Tlačí nás čas. Proto je třeba, aby nová britská vláda měla majoritu a silný mandát. To je něco, na co Theresa Mayová sázela. Otázka je, zda se jí to podaří. Pokud by se jí to nepodařilo, bezesporu by to bylo významné oslabení  strany Velké Británie ve vyjednávání mezi EU a Velkou Británií,“ řekl Vejmělek v pořadu Investice Zet.

Na druhou stranu ale hlavní ekonom Komerční banky poznamenal, že libra se dočká poklesu, a to v jakémkoliv scénáři výsledků voleb. „Období vyjednávání ohledně brexitu bude minimálně 2 roky a nejistota, která s tím souvisí, vede k tomu, že reální investoři neinvestují. Pokud nevíte, jak bude vypadat vaše prostředí za rok, dva, tři, tak těžko budete realizovat investici s dobou návratnosti pět let,“ vysvětlil. V této době budou šetrnější i samotné britské domácnosti a proto Vejmělek očekává, že britská ekonomika zpomalí tempo svého růstu i pod 1 procento v následujících dvou letech. Ve výsledku pak podle něj libra klesne až na 0,92 USD.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Libra oslabí, ať už dopadnou britské volby jakkoliv Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BBC: Donald Trump kritizoval londýnského starostu

  Společnost ·

  Londýnského starostu Sadiqa Khana po teroristických útocích kritizoval americký prezident Donald Trump. Khan podle Trumpa situaci podceňoval, protože Londýňanům tvrdil…

 2. Černá Hora dnes oficiálně vstoupí do NATO

  Společnost ·

  Černá Hora se dnes slavnostním uložením přístupových dokumentů na americkém ministerstvu zahraničí oficiálně stane 29. členem Severoatlantické aliance (NATO). Ceremoni…

 3. Začal boj o osvobození Rakky od IS

  Společnost ·

  Operace s cílem osvobodit město Rakka, které je baštou Islámského státu (IS) v Sýrii, už začala. Turecko o tom informovaly Spojené státy, oznámil dnes turecký premiér …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.