Investice Zet: Koruna se po ukončení intervencí dostane na úrovně z 2013

Trhy napjatě očekávají konec devizových intervencí České národní banky (ČNB). Podle hlavního ekonoma společnosti AKCENTA CZ Miroslava Nováka by k tomu mohlo dojít  některý dubnový čtvrtek, kdy zasedá Bankovní rada. Další důležitou otázkou zůstává reakce kurzu koruny po ukončení závazku. Hlavní stratég ČSOB Asset Management Aleš Prandstetter v pořadu Investice Zet říká, že se dostane na úroveň před intervencemi.

Bankovní rada ČNB v minulých měsících počítala, že režim devizových intervencí ukončí v polovině letošního roku. Situace v domácí ekonomice je však velice pozitivní. Inflace na začátku letošního roku překonala 2 procenta, které byly jednou z podmínek opuštění kurzového závazku.

„Přece jenom v posledních měsících ČNB výrazně zvýšila intervenční aktivitu. Jelikož poptávka po korunách celkem znatelně vzrostla, tak se domnívám, že ukončení intervenčního režimu nebo kurzového závazku bude o něco dříve, možná již na začátku druhého čtvrtletí letošního roku,“ řekl Novák na rádiu Zet. Podle něj by k tomu mohlo konkrétně dojít v během některého z dubnových čtvrtků, kdy se sejde Bankovní rada na takzvaných malých zasedáních.

Co ale od ČNB můžeme skutečně očekávat? Jak intenzivní posílení koruny dovolí? Na to se snažil odpovědět Aleš Prandstetter. „Domnívám se, že tolerance může být někde kolem 25,50 nebo 25,70. To znamená někde na těch úrovních, kde se pohybovala koruna vůči euru před intervencemi v listopadu 2013. To znamená, že toto by mohla být nějaká spodní hladina,“ uvedl.

Podle Prandstettera bude ČNB daleko benevolentnější k oslabování koruny. Jako názorný příklad této hladiny uvádí hodnotu z ledna 2015, kdy se koruna vůči euro dostala na kurz 28,30 – 28,40. Prandstetter uvádí ale ještě jedno výraznější korunové minimum. Jde o březen roku 2009, kdy se koruna pohybovala na úrovni 29,50 až 29,60 za euro. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

 

 
Investice Zet: Koruna se po ukončení intervencí dostane na úrovně z 2013 Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

 1. Trumpovo ferrari se vydražilo za 270 000 dolarů

  Byznys ·

  Deset let starý sportovní vůz Ferrari F430, který patřil americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, se prodal v sobotní aukci na Floridě na jihovýchodě Spojených států za…

 2. Bob Dylan převzal Nobelovu cenu za literaturu

  ·

  Americký hudebník Bob Dylan v sobotu odpoledne s několikaměsíčním zpožděním převzal ve Stockholmu Nobelovu cenu za literaturu. Švédské televizi SVT to potvrdil člen vý…

 3. Pět zdravých návyků úspěšných manažerů

  Byznys ·

  Váš den vám nabízí naprosto stejnou porci minut, jakou má k dispozici Bill Gates, Jeff Bezos nebo Elon Musk. Všichni tito byznysoví velikáni dohlížejí na stav ohromnýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.