Investice Zet: Konec EU se odkládá, trhy si oddechly

Hnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, Republika v pohybu (REM), suverénně zvítězilo ve druhém kole parlamentních voleb. Obchodní ředitel Conseq Investment Management Lukáš Vácha v pořadu Investice Zet říká, že výsledek francouzských voleb především představuje velké oddechnutí. Pozitivní je, že nezvítězila euroskeptická Národní fronta Marine Le Penové. Ta totiž mohla ohrozit samotnou existenci Evropské unie (EU). 

„Ani bych neřekl, že trhy se dívají nějak extra pozitivně do budoucna, co Macron ve Francii vymyslí a jakou udělá reformu. Zejména jsme si ale oddechli, že konec EU a měnové Evropské unie se prozatím minimálně odkládá,“ řekl Vácha na rádiu Zet.

Macronovi hraje momentálně podle ekonoma České spořitelny Romana Sedmery všechno do karet. Zaprvé získal silný mandát, když v Národním shromáždění obdržel více než 60 procent křesel. Díky tomu totiž může snadněji prosadit reformy, nad jejichž realizací uvažuje. Macronovi navíc na druhé straně přeje i ekonomický cyklus.

Reformy se snažily uskutečnit i Macronovi předchůdci. Těm ovšem nepřála ekonomická situace. Názorným příkladem je Nicolas Sarkozy, jehož reformnímu úsilí zabránila hospodářská krize.

Předražená cena práce činí Francii nekonkurenceschopnou

Velká očekávání se v současné době týkají trhu práce. Jde o oblast, která podle Sedmery čelí celé řadě rigidit. Trh práce potřebuje byrokratické úpravy a změnu zákonů tak, aby se nerozhodovalo centrálně, ale na úrovní jednotlivých podniků. V této oblasti velkou roli sehrávají odbory. „Ve Francii jsou odbory určitě jedním z faktorů, které bude potřeba sledovat.  Francie má jedno z nejsilnějších odborových hnutí v Evropě, ne-li na světě. Odbory tak jsou určitě klíčovým hráčem,“ potvrdil Vácha.

Druhou ožehavou problematiku podle Sedmery představuje předražená cena práce. Ta ve svém důsledku činí z Francie značně nekonkurenceschopnou zemi. V této oblasti je podle Sedmery potřeba snížit zdanění práce. „Tím pádem se dostáváme k veřejným rozpočtům, protože to samozřejmě bude něco stát. Budeme potřebovat upravit příjmy, výdaje. Vidíme, že v tomto směru se Francie potýká s chronickými problémy. Už asi deset let neplní Maastrichtská kritéria, má s tím značné problémy. To bude další výzva pro Emmanuela Macrona,“ sdělil Sedmera. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Konec EU se odkládá, trhy si oddechly Foto: Creative Lab / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: Americká koalice sestřelila syrský letoun

    Společnost ·

    Koalice vedená Spojenými státy sestřelila v provincii Rakka syrský vojenský letoun. Podle Pentagonu se tak stalo poté, co syrské letadlo shodilo bomby poblíž Amerikou …

  2. Rusko kritizuje USA za protiopatření proti Kubě

    Byznys ·

    Za politováníhodná v neděli označilo ruské ministerstvo zahraničí protikubánská opatření, která v pátek ohlásily USA. Nový přístup americké vlády ke Kubě podle ministe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.