Investice Zet: Jaké daňové výhody mohou uplatnit drobní akcioví investoři?

Nastal čas pro odevzdání daňového přiznání za rok 2016. Jak je to u drobných investorů, kteří mají uložené peníze v akciích? V pořadu Investice Zet na to odpovídal výkonný ředitel společnosti I. česká makléřská Jan Krejsa. Člověk, jehož příjmy z akcií nepřesáhnou hodnotu 100 tisíc korun ročně, pak například nemusí tuto částku danit. 

Drobný investor v rámci příjmů z investování daní podle Krejsy takřka vše. Existují ovšem i určité výjimky. Jednou z nich je skutečnost, že příjmy nepřesahující částku 100 tisíc korun ročně člověk nemusí zdanit.

„Pokud v daném roce nepřekročíte částku 100 tisíc korun za prodej cenných papírů, tak takovou hodnotu do daňového přiznání dávat nemusíte. Druhou takovou výjimkou je držba cenných papírů po dobu 36 měsíců, kdy rozdíl nákupní a prodejní hodnoty pak nevstupuje do zdanění. To se ovšem netýká zdaňování průběžných výnosů, jako jsou třeba kupony z dluhopisů nebo dividend u akcií,“ řekl na rádiu Zet Krejsa.

Nejrozšířenějším investičním nástrojem v České republice u českých drobných investorů jsou podílové fondy. V tomto ohledu se k daňovému přiznání přistupuje stejně jako u cenných papírů. Člověk do svého daňového přiznání nemusí zahrnovat zisky splňující dva předchozí body. Jde tedy o to, jestli klient drží daný cenný papír nebo daný fond po dobu delší 36 měsíců. Poté jde opět o 100 tisícikorunovou hranici. 

„Určitý problém spočívá v takzvaném pravidelném investování do fondů, kde by si klient daného fondu měl uvědomit, že se to úplně shodně týká posledních 36 plateb, které do toho fondu před prodejem dává. Aby klient neměl vůbec žádnou daňovou povinnost, tak by po pravidelném investování deseti let měl ideálně ještě tři roky fond držet a neinvestovat do něj, tak aby mu do něj žádná daňová povinnost nevyplynula,“ uvedl Krejsa. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

 

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Jaké daňové výhody mohou uplatnit drobní akcioví investoři? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Od koučinku čekejte dřinu i respekt

  Byznys ·

  Stále více lidí, kteří ve svém životě chtějí dosáhnout změny a osobního rozvoje, si na pomoc zvou profesionální kouče. Na rádiu Zet jsme se proto zeptali specialisty n…

 2. Kosmonauty NASA čeká série tří směn v ISS

  ·

  Členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se v nadcházejících týdnech chystají na sérii tří pracovních směn vně orbitálního komplexu. Na svém webu to uvedla a…

 3. Norsko chce postavit první lodní tunel na světě

  Tech ·

  Norsko díky svému Lærdalskému tunelu drží prvenství v délce silničních tunelů. Nyní si chce připsat další. Země se snaží jako první na světě postavit tunel pro lodě, k…

 4. Severní Korea testovala nový raketový motor

  Společnost ·

  Severní Korea provedla test nového raketového motoru. V neděli to agenturám Reuters a AFP oznámily severokorejská média. Zkoušce, která podle státních médií KLDR zname…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.