Investice Zet: Investor musí dodržovat investiční disciplínu a neprodávat své akcie předčasně

Na finančním trhu existují i široce diverzifikovaná portfolia, kam je možné měsíčně investovat pouze tisíc, nebo dokonce pět set korun. Na rádiu Zet to v pořadu Investice Zet řekla ředitelka společnosti Conseq Investment Management Hana Blovská s tím, že je vždy důležité nastavit investiční horizont a krizový profil člověka. Blovská dále apelovala na to, aby investor dodržoval investiční disciplínu, nezalekl se propadu akcií a neprodal je předčasně. 

„Produkty máme přizpůsobené tak, aby klient mohl investovat tisícovku a dokonce i pětistovku měsíčně. Já klientům doporučuji to, čemu sama věřím. Jsou to široce diverzifikovaná portfolia na finančním trhu. Obsahují tedy akcie, dluhopisy, peněžní trh,“ uvedla Blovská.

Klient se poté podle ní musí rozhodnout, na jak dlouho chce investovat, jaký je jeho investiční horizont a jeho rizikový profil.

„Jsou klienti, kteří vám na začátku řeknou, že riziko unesou a ty peníze budou potřebovat až za dvacet let. Pak přijde krize a najednou vidí dvacetiprocentní propad. Je důležité, aby ty peníze nevybrali. I kdyby ten propad byl třicet procent,“ uvedla Blovská na rádiu Zet.

Ředitelka Conseq Investment se ve spojitosti s unáhleností investorů zmínila i o investiční disciplíně. Ta obsahuje body, které si klient vytyčí na samém začátku investování. Klient se podle Hany Blovské často rozhoduje nad tím, jestli investovat peníze do akcií. Ve chvíli, kdy vidí, že jejich cena roste, tak je koupí.

„Ještě nějakou dobu vydělává a pak to jde dolů. Řekne si, že ne, že mu bylo doporučeno, aby neprodával. Pak to jde ještě dolů, ale to už nevydrží a akcie prodá,“ sdělila Blovská.

K dalšímu nákupu akcií se odhodlá znovu až ve chvíli, když jejich cena začíná růst. V průměru poté vydělá pouze čtvrtinu toho, co samotný trh nabízí. Pro investory je proto důležité, aby udrželi chladnou hlavu, podle Blovské je totiž investování hlavně o psychice. Stačí dodržovat finanční disciplínu.

 

Investice Zet je pravidelný pořad ve vysílání rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

Investice Zet: Investor musí dodržovat investiční disciplínu a neprodávat své akcie předčasně Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Fiat Chrysler zaplatí v USA rekordní pokutu

    Byznys ·

    Americké úřady udělily automobilce Fiat Chrysler rekordní pokutu ve výši 105 milionů dolarů. Důvodem jsou chyby při svolávání vozů k opravám. Podle BBC tak mohla firma…

  2. Skotové chtějí další referendum o samostatnosti

    Společnost ·

    Vhledem k politice britského premiéra Davida Camerona je nové referendum o nezávislosti Skotska nevyhnutelné. Prohlásil to jeden z nejváženějších představitelů skotský…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.