Investice Zet: Investoři by měli sledovat politické riziko a pečlivě diverzifikovat své portfolio

Státy v současnosti poměrně intenzivně zasahují do velkého množství oblastí. Nejde pouze o finanční sektor nebo energetiku. Obchodní ředitel společnosti Conseq Investment Lukáš Vácha na rádiu Zet řekl, že by si kvůli tomu měli investoři všímat politického rizika. Před finanční krizí v roce 2007 a 2008 jej na druhou stranu tolik nebrali v potaz. Eliminovat jej může pomoci základní pravidlo investorů, jež představuje diverzifikace jejich portfolia. 

„Když se dneska rozhlédneme kolem sebe, tak vidíme poměrně silnou ingerenci států nejenom do finančního sektoru a energetiky, což jsou klasičtí otloukánci, ale i do jiných sfér našeho běžného života. Na toto by se měl investor zejména zaměřit,“ řekl Vácha na rádiu Zet.

Podle Váchy je to téměř nadlidský úkol. Odhadování politického rizika totiž představuje velice těžko predikovanou záležitost.

Investoři by měli v jejich vlastním zájmu respektovat základní pravidla. Nejdůležitějším bodem je diverzifikace investičního portfolia. Finanční krize poukázala na to, že je dobré rozkládat investice do několika mnohem menších částí. Tím se člověk může vyvarovat bolestných ztrát. 

„Jak už říkaly například naše babičky. Nedávej všechna vajíčka do jednoho košíku. Tím může investor eliminovat základní chyby a to konkrétně ty, že si nevybere dobře,“ sdělil Vácha.

Bezpečné přístavy stále představuje investice do lehce přenositelných komodit. Mezi ně patří například zlato nebo diamanty. Podle Váchy jde o důležitou pojistku proti dříve zmíněnému politickému riziku. Konzervativní složkou investorů jsou již tradičně dluhopisy. Výhodnou příležitostí může být vložení peněz do akcií rozvíjejících se trhů, které investoři v minulosti podceňovali.

„Velmi bych varoval před tím, aby si investor řekl, že dluhopisovou složku nahradí nějakým alternativním aktivem. Ať už to jsou dnes hodně zmiňované nemovitosti, protože tam jsou úrokové sazby zakódované taky. Jakmile půjdou úrokové sazby nahoru, tak tím utrpí nejenom dluhopisy, ale například i nemovitosti a jiná aktiva,“ uvedl Vácha.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Investoři by měli sledovat politické riziko a pečlivě diverzifikovat své portfolio Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Británie zabavila rekordní množství zbraní, mezi obviněnými figuruje i Čech

  Společnost ·

  Britské úřady zabavily na francouzské straně tunelu pod kanálem La Manche desítky funkčních střelných 

  Airbus představil novou, štíhlejší strukturu

  Byznys ·

  Evropský výrobce letecké techniky Airbus v pondělí představil novou, štíhlejší strukturu. Změna struktury je završením nedávné fúze mezi mateřskou společnosti a domina…

 2. 15 nejlepších letišť světa

  Společnost ·

  Internetový portál Skytrax publikoval výroční ocenění nejlepších letišť světa (World Airport Awards). Popáté v řadě si první cenu zasloužilo Letiště Singapur-Changi. P…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.