Investice Zet: „ČEZ se v budoucnu rozdělí na moderní a starou energetiku,“ říká M. Šnobr

Energetická skupina ČEZ by se v roce 2020 mohla rozdělit na dvě části. Jedna z nich se zaměří na obnovitelné zdroje a decentralizaci, druhá pak bude udržovat starou energetiku. Na rádiu Zet to v pořadu Investice Zet řekl analytik J&T Banky Michal Šnobr. Analytik České spořitelny Petr Bártek připustil, že by to odpovídalo aktuálnímu trendu ve světě. V současnosti dochází například k rozdělení RWE a tuto možnost nezavrhuje podle Bártka ani energetická firma E.ON.

Finanční ředitel společnosti ČEZ Martin Novák na rádiu Zet řekl, že polostátní energetická skupina přenese do roku 2020 svoji pozornost především na oblast nových technologií, decentralizovanou energetiku, kogenerační jednotky a řešení individuálních potřeb domácností.

„Budeme chtít být ti, kdo budou dodávat tyto systémy domácnostem, pomáhat je jim provozovat, servisovat a starat se o ně. To samé platí i pro malé nebo středně velké firmy, když hovoříme o těch kogeneračních jednotkách. To bude trend do budoucna,“ uvedl Novák.

Novák dodal, že ČEZ bude mít ve svém portfoliu určitě více obnovitelných zdrojů, než má v současné době.

Naprosto odlišná energetická koncepce

Analytik banky J&T Michal Šnobr je přesvědčen, že v roce 2020 bude na českém energetickém trhu naprosto odlišná energetická koncepce.

„Aktualizace, která má přijít v roce 2019, se přemění na novou státní energetickou koncepci. Jsem přesvědčen, že v roce 2020 bude ČEZ rozdělen na dvě části. Jedna část ČEZu bude řešit budoucnost energetiky, bude orientovaná na obnovitelné zdroje. Ta druhá část se pak bude v uvozovkách starat o starou energetiku, o její udržení, o její dožití a o to, aby ten podíl staré centralizované energetiky klesal v Česku bezpečně,“ uvedl Šnobr na rádiu Zet.

Bártek: ČEZ do roku 2020 odstaví staré hnědouhelné elektrárny

Šnobr si myslí, že energetická skupina ČEZ bude k takovému rozdělení donucena kvůli tomu, že současná koncepce jako celek nedává smysl.

Analytik České spořitelny Petr Bártek naproti tomu řekl, že si takový vývoj netroufá odhadovat. Připustil ale, že k podobným tendencím dochází v současnosti na zahraničních trzích.

„E.ON se rozděluje, RWE to připustila, ve Francii si myslím, že se už někdo rozdělil. Takže je to takový trend současné Evropy. Otázka je, jestli to není u těch německých energetik trochu pokus zbavit se svých závazků na odstavení jaderných elektráren,“ myslí si Bártek, podle kterého bude ČEZ v roce 2020 o trochu menší a odstaví staré hnědouhelné elektrárny. Toto snížení stavů by pak firma podle Bártka měla doplnit větší orientací na obnovitelné zdroje. 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam nejnovějšího dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: „ČEZ se v budoucnu rozdělí na moderní a starou energetiku,“ říká M. Šnobr Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.