Investice Zet: Šestiletý býčí trh se proměňuje v medvědí, důvodem jsou úrokové sazby v USA

Po šesti letech rostoucího trhu se situace mění. Takzvaný býčí trh se otřásá v základech. Důvodem přitom není pouze zpomalení čínské ekonomiky. Investiční makléř Tomáš Michálek se domnívá, že nepříznivému vývoji na trhu předcházely i důležitější věci. Michálek na rádiu Zet v pořadu Investice Zet řekl, že neblahý vliv na kondici světové ekonomiky mají i nízké úrokové sazby ve Spojených státech a vyšší hodnota dolaru. I tento fakt způsobuje, že se býčí trh pomalu mění v medvědí. 

„Důvodem proč se to zvrtlo, byla určitě Čína. Předcházely tomu ale i větší věci. Nastává tu takový velký zlom. Jde o inflexní bod, jak jej nazývají ekonomové. Lámou ve v něm dvě veličiny. Ta jedna jsou úrokové sazby v Americe a ta druhá je hodnota dolaru,“ řekl na rádiu Zet Michálek.

Ekonomika USA podle Michálka funguje na základě nízkých úrokových sazeb. Během šesti měsíců se však očekává jejich zvyšování. Cena dolaru přitom za posledních šest měsíců stoupla. Tyto dva faktory jdou proti sobě a mají podle investičního makléře vliv na celou světovou ekonomiku od Číny až po Brazílii.

Michálek říká, že technická analýza za posledních šest měsíců ukázala, že se potvrdil medvědí trh (klesající trh; pozn. red.) u velkých indexů a velkých komodit.

„Věřím, že ten šestiletý bull market, který byl do teď, se už láme a my jdeme do dvouročního bear marketu ve třech fázích. Ty tři fáze jsou korekce, propad a panika. Každá trvá zhruba tři až čtyři měsíce,“ uvedl Michálek na rádiu Zet.

V současnosti se podle Michálka nachází trhy v první fázi. To znamená, že analytici nekorigovaně a optimisticky vyhlížejí růst. Investorům poté doporučují, aby nakupovali tak jako dříve a neregistrují zlom trendu a nástupu medvědího trhu.

„Ten druhý propad jsou analytici, kteří mlčí. Nikdo prostě nevidí přesně, co se děje, ale v důsledku toho, co se stalo, korigují svá očekávání. Jde o časy krachů velkých společností a tam má ten investor jen pozorovat a být vyprodaný,“ sdělil Michálek.

Do třetí fáze patří takzvaná panika. V té analytici podle Michálka opravují své odhady směrem dolů. Podniky totiž začnou rozpoznávat realitu a konečně očekávat, co bude následovat. Investoři z toho důvodu začnou prodávat aktiva. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad ve vysílání rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Šestiletý býčí trh se proměňuje v medvědí, důvodem jsou úrokové sazby v USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.