Investice Zet: České domácnosti bohatnou, za státy západu však stále zaostávají

České domácnosti bohatnou. Ve srovnání s domácnostmi v Polsku nebo na Slovensku jsou i v lepší celkové kondici. Podle studie poradenské společnosti The Boston Consulting Group ale stále stále zaostávají za státy ze západu. Pokud by česká ekonomika rostla soustavně čtyřprocentním tempem, tak by Česká republika dosáhla například na současnou úroveň Německa až za čtyřicet let. Na rádiu ZET v pořadu Investice ZET o tom mluvil manažer pražské kanceláře Boston Consulting Group Vít Pumprla. 

„Úplně nejrychlejším regionem, který v posledních pěti letech rostl jedenáctiprocentním tempem, byl region Asie,“ řekl Pumprla a dodal, že asijský region bude tahounem růstu i v nadcházejících letech. Region střední Evropy rostl ročně v posledních pěti letech v průměru sedmiprocentním tempem. 

Pumprla v pořadu Investice ZET řekl, v České republice je 200 tisíc domácností, jejichž soukromá finanční aktiva přesahují 100 tisíc dolarů. Tyto domácnosti ale představují pouze pět procent ze všech českých domácností. V západní Evropě je oproti tomu stejně bohatých domácností 60 procent z celku. Ve Spojených státech je tento podíl 55 procentní.

„V České republice odhadujeme 10 tisíc dolarových milionářů, což je zase jen 0,1 procenta všech domácností. V západní Evropě jich je 1,6 procenta,“ sdělil Pumprla.  

V poměru růstu soukromých aktiv Čechů k HDP české domácnosti bohatnou. Mezi lety 2009 až 2014 vzrostl poměr soukromých aktiv vůči HDP v České republice vzrostl ze 73 procent na 93 procent. Z těchto statistik vyplývá, že si Česká republika vede lépe, než například Slovensko nebo Polsko.

Za Němci však Česko výrazně zaostává. Ti totiž drží aktiva ve výši 195 procent HDP. Pokud by tedy Česká ekonomika v budoucnu rostla čtyřprocentním tempem, tuzemské domácnosti by dosáhly současné úrovně těch německých až v roce v roce 2055. 

V investičním portfoliu movitých domácností v České republice představují akcie nebo dluhopisy asi jen třetinu celkových investic. Zbytek domácnosti drží v hotovosti nebo v bankovních depozitech. Domácnosti západní Evropy pak investují do akcií nebo dluhopisů mnohem více. Jde o asi 60 procent jejich celkových aktiv. Ve Spojených státech amerických pak tento poměr dosahuje dokonce 70 procent. 

 

Investice Zet je pravidelný pořad ve vysílání rádia Zet, který je připravován ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde. 

Investice Zet: České domácnosti bohatnou, za státy západu však stále zaostávají Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.