Investice Zet: Emisní problém se zatím týká jen VW, poškození značky Made in Germany nehrozí

Manipulace s hodnotami emisí dieselových automobilů, které prováděl německý koncern Volkswagen, v tuto chvíli pro Českou republiku neznamenají velkou pohromu. Myslí si to hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Podle něj je současná situace na automobilovém trhu stále příznivá. Makléř společnosti Wood & Company Vladimír Vávra na rádiu Zet v pořadu Investice Zet řekl, že se Německo nemusí obávat poškození značky Made in Germany. Problém se totiž zatím týká jen samotného Volkswagenu.

„Problém se v tuto chvíli týká pouze Volkswagenu. Jen se spekuluje, že i další výrobci aut mohou mít ve svých vozech problematické motory. Já bych v tuto chvíli s nějakými závažnými soudy čekal do té doby, dokud Volkswagen nepřijde se svým návrhem, jak problém vadných motorů napraví,“ řekl Vávra.  

Podle Vávry by se veřejnost tuto zprávu měla dozvědět během několika následujících týdnů. Z kuloárů německého koncernu Volkswagen se přitom proslýchá, že technické řešení může být jednoduché. Investoři se na druhé straně obávají, že půjde o nákladné řešení. To ale nemusí být podle Vávry úplně pravda. 

Výzkumy veřejného mínění spotřebitelů nicméně ukazují na možné negativní dopady kauzy na VW. Výzkum provedený deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung ukázal, že 41 procent spotřebitelů předpokládá, že dojde k dlouhodobému poškození image Volkswagenu. 

Hlavní ekonom Ery Jan Bureš na druhou stranu argumentuje tím, že ochota nakupovat automobily je podle evropských průzkumů stále vysoká. 

„Myslím si, že počasí nad automobilovým trhem je relativně stále příznivé. Když se podíváme na průzkumy mezi evropskými spotřebiteli, tak vidíme, že ochota nakupovat automobily je v tuto chvíli stále velmi vysoká. O co se jedná, v této kauze je primárně to, jaká auta se budou nakupovat,“ řekl na rádiu Zet Bureš.  

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Emisní problém se zatím týká jen VW, poškození značky Made in Germany nehrozí Foto: simone mescolini / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko zintenzivní vojenské útoky v Sýrii

    Společnost ·

    Rusko od středy podniklo desítky náletů na cíle v Sýrii a plánuje tuto ofenzivu ještě zesílit. Západní politici Rusko obviňují, že jeho letecké útoky nemíří jen proti …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.