Investice Zet: Ekonomické dno Brazílie je stále ještě před námi

Největší sportovní svátek, olympijské hry, měly být pro Brazílii symbolem jejího rostoucího ekonomického významu. S ohledem na obrovské poklesy cen ropy a korupční skandály v tamní nejvyšší politice ale tento předpoklad nevyšel. I když přišly pozitivní signály poté, co prezidentku Dilmu Rousseffovou nahradil viceprezident Michel Temer, tak brazilská ekonomika podle obchodního ředitele BNP Paribas Jana Maňáka ještě nenašla své dno.

Další díly pořadu

„Reformy se teprve připravují a bude trvat několik let, než se podaří brazilskou ekonomiku otočit. Čekáme, že v letošním roce bude ten pokles podobný, jako v příštím roce. Někde o kousek lepší než 4 procenta a ještě v příštím roce očekáváme, že bude brazilská ekonomika klesat,“ uvedl v pořadu Investice Zet Maňák, podle kterého čekají Brazílii ještě náročné měsíce. Určité posílení nálady podnikatelů i spotřebitelů v posledních měsících, kdy Temer vystřídal ve funkci prezidenta Dilmu Rousseffovou, nepovažuje za finální bod zlomu.

Ekonomiku by podle Maňáka nijak nemusela vytrhnout ani právě zahájená olympiáda. Podle některých odhadů by mohly investice spojené s ní vyjít na 20 miliard dolarů. „Ta částka by byla obrovská pro nějakou menší ekonomiku. Uvědomme si, že se tady bavíme o šesté největší ekonomice světa a pro ní to je relativně málo. Těch 20 miliard navíc přišlo během několika let, takže spíš to vidím tak, že část těchto výdajů tlumila recesi v minulých měsících, ale celkově materiální dopad na brazilskou ekonomiku nemá,“ řekl. Oživení brazilské ekonomiky tedy Maňák čeká až v roce 2018.

V souvislosti s olympijskými hrami i cenami ropy, které se odlepily ode dna, však rostla brazilská burza od začátku roku o 60 procent. Na investice například do akcií sponzorů olympiády je podle Maňáka ale už pozdě. „Přeci jen olympiáda je už rozběhlá a každý kdo uvažoval tímto směrem, tak už má v tuto chvíli nakoupeno,“ řekl. 

 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Ekonomické dno Brazílie je stále ještě před námi Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Dnes se rozhodne o osudu pražské Invalidovny

  Byznys ·

  Bude se historická budova pražské Invalidovny dražit? O tom se nejspíš rozhodne už dnes. Tendr na prodej památkově chráněného objektu vyhlásil Úřad pro zastupování stá…

 2. Ministerstvo obrany chystá rekonstrukci Julisky

  Společnost ·

  Ministerstvo obrany chystá rekonstrukci stadionu na pražské Julisce. Opravena bude tartanová dráha za zhruba 11 až 12,3 milionu korun. Vyplývá to z Věstníku veřejných …

 3. Írán zakázal aplikaci s hrou Pokémon GO

  Byznys ·

   Íránské úřady zakázaly aplikaci hry Pokémon GO umístěnou na mobilních telefonech. Zdůvodnily to blíže neupřesněnými bezpečnostními obavami. Jak uvedl server BBC, Írán…

 4. Amazon představil své první letadlo Prime Air

  Byznys ·

  Americký internetový prodejce Amazon představil první ze 40 letadel, která budou pod značkou Prime Air tvořit jeho vlastní síť pro nákladní leteckou přepravu. Firma ch…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.