Investice Zet: Řecko se pravděpodobně s EU dohodne na třetím záchranném programu

Otázka jakým způsobem se politická reprezentace eurozóny zachová k Řecku zůstává zatím stále nezodpovězena. Záchrana Řecka neměla podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře nikdy ekonomický smysl, ale šlo spíše o politickou záležitost. Vždy se totiž říkalo, že hlavní prioritou je zachování eura. Pravděpodobným východiskem ze současných dluhových problémů Řecka bude dohoda na třetím záchranném programu. Pravděpodobnost, že Řecko vystoupí z eurozóny je podle Petra Sklenáře kolem deseti procent. V pořadu Investice Zet na rádiu ZET o Řecku mluvila s Romanem Chlupatým kromě Petra Sklenáře také analytička společnosti Bossa Michala Moravcová. 

Podle Petra Sklenáře je více než pravděpodobné, že Řecku dojdou peníze. Pak bude záležet na tom, jak se k problému Řecka postaví samotná Evropská unie. „Přijde mi, že situace je stejná a že převáží ta politická priorita podporující přežití eura. Dojde k nějaké dohodě. Můžeme to nazvat tak, že vznikne nějaký záchranný plán číslo tři.“ Řekl Sklenář.  

Další riziko se podle hlavního ekonoma J&T Banky skrývá ve vývoji bankovního sektoru v Řecku a především ve ztrátě likvidity. S tímto problémem souvisí skutečnost, že Řecko musí splatit pokladniční poukázky v hodnotě asi 2,5 miliardy eur, jež drží řecké banky. I přes další problémy a rizika se ale Sklenář domnívá, že hlavním úkolem evropských věřitelů zůstane stabilizace a záchrana řecké ekonomiky.

„Pokud by přišel problém v bankovním sektoru, tak by jedním východiskem mohlo být znázornění veškeré bankovní soustavy. Můžeme se bavit o situaci na Kypru, kde došlo ke znárodnění velkých depozit. To znamená zabavení části majetku a zavedení kapitálových kontrol. To by mělo zamezit rozpadu eura,“ informoval Sklenář.

Podle Michaly Moravcové jsou sázky ze strany investorů na další vývoj v Řecku rizikové. Vyplatí se spíše počkat na to, jak dopadnou další jednání. Analytička společnosti Bossa si myslí, že nebude až tolik záležet na tom, zda Řecko eurozónu nakonec opustí. Investiční příležitosti tam budou podle ní vznikat v obou situacích. Jejich investiční riziko se však v budoucnu sníží, protože bude zřejmé, jak se ekonomická situace bude dále vyvíjet.

 

Investice Zet je pravidelný pořad ve vysílání rádia Zet, který je připravován ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění na kapitálových trzích.

Záznam celého pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. 

 

Investice Zet: Řecko se pravděpodobně s EU dohodne na třetím záchranném programu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Evropská unie obnovuje program družic Galileo

    Tech ·

    Evropská unie včera poslala na palubě ruské rakety Sojuz na oběžnou dráhu dva satelity, které budou součástí evropského navigačního systému Galileo. Šlo o první vypušt…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.