Investice Zet: Důvodem prudkého propadu cen ropy je nesoulad mezi nabídkou a poptávkou

Cena barelu ropy se během pátečního obchodování dostala poprvé od roku 2009 pod hranici 40 dolarů. Od letošního června tak přišla už o 30 % své hodnoty. Analytička společnosti Bossa Michala Moravcová si myslí, že situace vyhlíží katastroficky jen z toho důvodu, že lidé byli zvyklí na hodnotu přesahující 100 dolarů za barel. Před rokem 2004 byla přitom podle ní běžná cena kolem 30 dolarů za barel. Moravcová také na rádiu Zet v pořadu Investice Zet řekla, že důvodem prudkého poklesu cen ropy je nesoulad mezi stranou nabídky a poptávky. 

„Na straně nabídky to způsobily Spojené státy americké, které zvýšily těžbu z břidlicových ložisek. Tímto krokem zvýšily nabídku. Někteří lidé se také domnívají, že za to může Fed svojí politikou nízkých úrokových sazeb,“ uvedla Moravcová.

Za dalšího viníka považuje Moravcová Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Kartel totiž nesnížil při rostoucí nabídce svoji těžbu. Země OPEC tak učinily kvůli tomu, že chtěly naplnit své rozpočty.

Vývoji cen ropy nepřispívají na druhé straně ani spotřebitelé ropy, ke kterým patří Čína nebo Japonsko. Čínská ekonomika znatelně zpomaluje. Její hlavní akciový index v pondělí odepsal 8 procent. Dobrou kondici nemá ani Japonsko, jehož hrubý domácí produkt (HDP) se dostal do záporných hodnot. Všechny tyto faktory jsou důvodem, proč poptávka po ropě stagnuje.

„Jak hluboko se cena za barel ropy propadne, bude záviset na vývoji v Číně. V Číně se přitom očekává, že akciové indexy, jako je šanghajský kompozitní index nebo složený index, by se mohly dostat až k hodnotě 3 tisíc bodů, což je od pátečních zavíracích cen ještě o 20 % níže. Jsou to úrovně, na kterých jsme byli začátkem tohoto roku, takže to nejsou žádné kritické hodnoty,“ řekla Moravcová.

Podle ní bude vývoj ceny ropy záviset právě na kondici šanghajského kompozitního indexu. Jak rychle se bude vyvíjet výprodej v Číně, tak rychle bude klesat cena ropy, myslí si analytička 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad ve vysílání rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

Investice Zet: Důvodem prudkého propadu cen ropy je nesoulad mezi nabídkou a poptávkou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. EPH jedná s Italy o koupi Slovenských elektráren

    Byznys ·

    Italská energetická společnosti Enel a česká skupina Energetický a průmyslový holdingu (EPH) zahájily jednání ohledně prodeje většinového podílu ve Slovenských elektrá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.