Investice Zet: Clintonová může jako prezidentka zakázat v USA frakování hornin

O americkém prezidentovi je alespoň podle předvolebních preferencí do značné míry rozhodnuto. Vítězství Donada Trumpa je pak spíše teorie. Podle analytika PPF banky Luboše Mokráše pak jen záleží na tom, zdali demokraté drtivě zvítězí a dostanou se i do Kongresu. Pokud se tak stane, Hillary Clintonová dostane naprosto volné pole působnosti. Odnést to může oblast frakování, která by kvůli regulaci Clintonové prakticky vymizela. Strach mají ale i investoři pohybující se ve farmaceutické a biotechnologické oblasti.  

„Záleží hodně na tom, protože se konají nejenom prezidentské volby, ale i volby do kongresu, jestli Hillary Clintonová získá podporu v kongresu,“ řekl Mokráš na rádiu Zet. Za vlády Baracka Obamy byl americký Kongres rozdělený a republikánská strana tak měla schopnost stavit se proti zákonům demokratů. Otázkou je, zdali se situace nezmění a Clintonová tak nezíská zcela volné pole působnosti.

Někteří investoři se tohoto kroku obávají, protože Clintonová hrozí regulacemi, které mohou ohrozit celé sektory. Příkladem může být oblast frakování. Tento způsob těžby ropy a plynu by mohl podle Mokráše prakticky vymizet. 

„Výrobci léků se také obávají, že by mohla přitvrdit regulaci v oblasti cen léků a mohlo by to mít negativní dopad na celý sektor. Už loni trpěly firmy vyrábějící léky a biotechnologické firmy potom, co reagovala na prudké zvýšení cen jednoho generického léku tím, že obvinila v podstatě celý sektor z toho, že léky jsou příliš drahé. Tyto sektory by v případě velkého vítězství demokratů mohly trpět,“ informoval Mokráš.  

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Clintonová může jako prezidentka zakázat v USA frakování hornin Foto: Joseph Sohm / Shutterstock: Hillary Clintonová

reklama

Další články

 1. Belgie dohodu s Kanadou nepodepíše

  Byznys ·

  Belgický premiér Charles Michel oznámil předsedovi unijních summitů Donaldu Tuskovi, že Belgie nyní nemůže podepsat unijní obchodní dohodu CETA s Kanadou. Michel to po…

 2. Kolumbie letos zabavila rekordních 300 tun kokainu

  Společnost ·

  Kolumbijským bezpečnostním složkám se letos již podařilo zabavit rekordních 300 tun kokainu. Hodnota zabavené drogy by na černém trhu činila zhruba devět miliard dolar…

 3. Zeman by měl podle Sobotky Bradyho vyznamenat

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman by se měl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zachovat jako státník a vyznamenat Jiřího Bradyho. Jinak bude z letošního 28. října festival hr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.