Investice Zet: Budoucnost rozvíjejících se trhů v roce 2016

Rok 2016 zaznamená v porovnání s letoškem nepatrný růst vyspělých ekonomik. Na rádiu Zet v pořadu Investice Zet to řekl hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Ten naopak nevidí optimisticky situaci na rozvíjejících se trzích. Problémy jim může přinést zdražování amerického dolaru nebo nižší cena komodit. 

„Když k tomu přidáme nižší ceny komodit, které jsou pro řadu rozvíjejících se trhů například Brazílii, jižní Afriku skutečně zásadním tahounem hospodářského růstu a investiční aktivity, tak to nemusí být až tak příjemné,“ řekl Bureš.

Portfolio manažer společnosti Pioneer Investments Petr Zajíc na rádiu Zet řekl, že si naopak myslí, že nízká cena surovin může být pro řadu rozvíjejících se zemí příležitostí. Emerging markets (rozvíjející se trhy – pozn. redakce) totiž z 80 procent suroviny dovážejí.

 „My z našeho pohledu vidíme atraktivní příležitosti v evropských akciích. Shledáváme je i v takzvaných dividendových akciích. Jde o akcie, které nabízejí nadprůměrný dividendový výnos. Poté je také poměrně selektivně shledáváme v rozvíjejících se trzích. Tam jsou samozřejmě jednou věcí ceny komodit a druhou věcí jsou úrokové sazby,“ uvedl Zajíc.

Bureš na rádiu Zet hovořil také o americké centrální bance Fed. Podle něj trhy podceňují úsilí Fedu posilovat dolar. Bureš řekl, že americký Fed může v příštím roce až čtyřikrát zvýšit úrokovou sazbu.

Mezinárodní měnový fond očekává, že americká ekonomika v roce 2016 meziročně vzroste o 2,8 procenta. To je přitom nejvíce od roku 2005. Ekonomika eurozóny si má naopak připsat 1,6 %. To je nejvíce od roku 2010. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Budoucnost rozvíjejících se trhů v roce 2016 Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.