Investice Zet: Bitcoin jako platidlo na černém trhu nedává smysl, vše se ukládá na internetu

Kritici bitcoinu často poukazují na to, že se tato kryptoměna používá ve velkém na černém trhu. Údajně ji používají i teroristické organizace k nelegálním obchodům. Expert na kryptoměny Dominik Stroukal a Bach Nguyen ze SatoshiLabs v pořadu Investice Zet tyto fámy vyvracejí. Podle jejich slov používání bitcoinů v šedé ekonomice nedává smysl. Na internetu se totiž veškeré platby ukládají. Pro kriminálníky je tak nejpohodlnější financovat své nekalé obchody v hotovosti. 

Stroukal na rádiu Zet říká, že objem šedé ekonomiky v bitcoinech je minimální. Procentuálně se zhruba rovná financování nelegálních aktivit v dolarech nebo českých korunách.

Stroukal nepopírá skutečnost, že se za bitcoiny nakupují věci, které úplně tak legální nejsou. Financování terorismu prostřednictvím bitcoinů se ovšem nikdy neprokázalo. 

„Ono to nedává ani smysl. Když se podíváte na technologii bitcoinu, tak záznam o tom, že jste někdy něco koupili pro terorismus, bude navždy uložený v internetu a vždy to tam bude vidět. Kdybych dělal něco nekalého, tak bych to určitě nedělal přes bitcoiny. Je mnohem jednodušší vzít kufřík s dolary a předat peníze na ulici,“ řekl Stroukal.

Stroukal společně s Nguyenem se shodují na tom, že teroristické útoky jsou ve většině případů financovány prostřednictvím platebních karet.

„Také souhlasím s tím, že se terorismus většinou financuje v dolarech nebo eurech. Když už tak přímo prostřednictvím platebních karet. Chtěl bych říct, že negativní praktické užití bitcoinu nedelegitimizuje měnu jako takovou. Existuje také mnohem víc věcí, které mají dvojí užití a nedělá je to špatnými,“ uvedl Nguyen v pořadu Investice Zet. 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Bitcoin jako platidlo na černém trhu nedává smysl, vše se ukládá na internetu Foto: Shutterstock.com:

reklama

Další články

  1. Rusko dodá Srbsku šest stíhacích letounů MiG 29

    Byznys ·

    Srbský ministr obrany Zoran Djordjević navštívil Rusko. Po svém návratu domů oznámil, že Moskva zemi dodá šest stíhacích letounů MiG 29. Novinářům rovněž sdělil, že ru…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.