Investice Zet: Bez růstu mezd ČNB s devizovými intervencemi nepřestane

Česká národní banka bude držet svůj kurzový závazek na úrovni 27 korun za euro až do té doby, než začnou růst mzdy, myslí si hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. České ekonomice se daří, spotřeba domácností roste a míra nezaměstnanosti se pohybuje na šestiletých minimech. Horská si ale myslí, že růst spotřeby domácností nebude bez lepšího vývoje mezd stálý. Současné zvýšení útrat domácností totiž způsobila spíše změna v očekáváních. 

Česká národní banka se v listopadu 2013 zavázala, že bude českou korunu držet na úrovni 27 korun za euro do té doby, dokud to bude potřeba k udržení cenové stability. O dalších možných krocích ohledně devizových intervencí bude ČNB rozhodovat na měnověpolitickém zasedání bankovní rady ve čtvrtek 6. srpna.

„Ze slov představitelů centrální banky je zřejmé, že chtějí bránit kurz koruny a jsou ochotni pro to udělat cokoli. Kromě toho, že vydají novou makroekonomickou prognózu, která pro letošní rok může vyznít optimističtěji. Otázka je, zdali vyzní optimističtěji i pro rok 2016, protože inflace je stále velmi nízko a to především v eurozóně,“ řekl Horská.

Horská mluvila na rádiu Zet i o tom, že česká ekonomika zaznamenává silnější růst, než se očekávalo. Domácnosti začaly utrácet více peněz a český průmysl je také v dobré kondici. Nezaměstnanost je nejmenší za posledních šest let. Na druhé straně jsou stále nerostoucí mzdy.

„Bez růstu mezd totiž nebude ani budoucí růst spotřeby. Ten současný růst by se mohl proto brzy vyčerpat. Růst spotřeby, který nyní vidíme je tažen především změnou v očekáváních. Ta očekávání potřebují také potvrzení toho, že se finanční situace zlepšila,“ uvedla Horská na rádiu Zet.

Absence dostatečného růstu mezd je podle Horské hlavním důvodem, proč ČNB ještě devizové intervence neukončila a nadále udržuje kurz české koruny na 27 korunách za euro. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad ve vysílání rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

Investice Zet: Bez růstu mezd ČNB s devizovými intervencemi nepřestane Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.