Investice Zet: Americký Fed do konce roku zvýší úrokové sazby minimálně jednou

Část trhu dlouhodobě očekávala, že americká centrální bank (Fed) zvýší úrokové sazby. Prognózy ovšem zhoršilo britské referendum, které rozhodlo o vystoupení Británie z Evropské unie. Podle investičního stratéga České spořitelny Miroslava Plojhara předpoklady pro zvyšování sazeb zase tak špatné nejsou. Americká ekonomika totiž roste, situace na trhu práce je pozitivní a energetický sektor se stabilizuje. Podle něj tak Fed letos přistoupí minimálně k jednomu zvýšení úrokových sazeb. 

„Fed pod vedením Janet Yellen se hodně snaží připravit trh na zvýšení sazeb. Měly lepší příležitosti, než nyní na konci měsíce. Nicméně ta příležitost není zas tak úplně špatná. Je tu sice brexit, ale na druhou stranu americká ekonomika stále roste, trh práce roste, dokonce se stabilizuje energetický sektor,“ řekl Plojhar.

Americkou centrální banku čeká 26. a 27. července zasedání, které rozhodne o dalších krocích Fedu. Plojhar při něm ale rozhodnutí o zvýšení sazeb nečeká. V tuto chvíli totiž Fed trh na tento krok nepřipravil. „Ve Fedu si jsou vědomi toho, že potřebují naládovat novou bouchačku, až přijde nová recese, aby měli jak uvolňovat,“ řekl Plojhar.

Geopolitická situace je nicméně celkově nejistá. Jako názorný příklad lze uvést dvě události, ke kterým došlo během posledních dní. Jde o teroristický útok ve francouzském Nice a pokus o politický převrat v Turecku. Yellenová podle Wall Street Journal použila během posledních čtyřech vystoupení 39x slovo nejistota. Stalo se tak v době, kdy se vše točilo kolem brexitu. I přes to je Plojhar přesvědčen, že Fed ke zvyšování úrokových sazeb přistoupí. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Americký Fed do konce roku zvýší úrokové sazby minimálně jednou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.