Investice Zet: Americká ekonomika jede dobře. Fed nemá důvod na podzim nezvýšit sazby

Hlavní americký akciový index S&P 500 na začátku srpna vystoupal na svá historická maxima. Druhá polovina léta se tak pro investory vyvíjí velmi příznivě. Trhy však může rozkolísat podzim, kdy Spojené státy čekají nejen prezidentské volby, ale zřejmě i zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed). Pokud nedojde k velkému šoku zvenčí, nemá podle hlavního ekonoma Patria Finance Petra Žabži Fed důvod, k tomuto kroku nepřistoupit.

„Žijeme v perfektních časech. Máme nízké úrokové sazby, peníze jsou k dispozici a téměř zadarmo. Akciové indexy se dostaly minimálně ve Spojených státech na svá maxima, kauza brexit je zapomenuta,“ řekl na rádiu Zet Žabža, který tak nesouhlasí se závěry Camp Kotok, kde se několik předních ekonomů vyjádřili k tomu, že se jedná o jakýsi klid před bouří.

Začátek této bouře může být podle ekonomů, kteří se dýchánku v Camp Kotok zúčastnili, první letošní zvýšení úrokových sazeb. K tomuto kroku by podle nich mohlo dojít už v průběhu září. S termínem souhlasí i Petr Žabža. „V letošním roce jsme viděli už několik opakování toho věčného seriálu, kdy Fed už už sazby zvyšuje, ale dojde k něčemu, co je mimo území Spojených států – ať už je to pokles čínského akciového trhu, otázka brexitu – a ke zvýšení mu zabrání. Na druhou stranu americká ekonomika jede velmi dobře. Hospodářské výsledky jednotlivých firem jsou velmi silná. Z tohoto pohledu nemá Fed mnoho důvodů, proč sazby nezvyšovat,“ řekl s tím, že to patrně nezmění ani nastávající prezidentské volby.

Zvyšování úrokových sazeb se často skloňuje v souvislosti s propadem trhu, korekcí a menším objemem investovaných peněz. Švýcarský investor Marc Faber, kterému se přezdívá Doctor Doom (Doktor Zkáza), mluví dokonce až o padesátiprocentní korekci. Žabža ale v takový scénář nevěří.„Korekce se dočkáme každopádně. Myslím si, že prostý fakt, že největší centrální banka světa zvyšuje úrokové sazby po dlouhé době z velmi nízkých hodnot, nějakou korekci způsobí. Na druhou stranu historická data ukazují, že i krátce po prvním zvyšování v rámci nového úrokového cyklu obvykle akciové trhy ještě pokračují v růstu. Nebál bych se toho, že prvním zvýšením úrokových sazeb dojde k masivnímu poklesu o 15 nebo 20 procent,“ řekl v pořadu Investice Zet.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

 

Investice Zet: Americká ekonomika jede dobře. Fed nemá důvod na podzim nezvýšit sazby Foto: shutterstock.com - Fed

reklama

Další články

 1. Ikea si dláždí cestu k prvnímu obchodu v Indii

  Byznys ·

  Švédský výrobce nábytku Ikea zahájil práce na svém prvním obchodě v Indii, který se bude nacházet v Hajdarábádu na jihu země. Společnost slibuje otevřít prodejnu do ko…

 2. Proces brexitu by mohl trvat déle, až do roku 2019

  Byznys ·

  Proces vystoupení Velké Británie z Evropské unie, k němuž se země rozhodla v červnovém referendu, možná bude trvat déle než se dosud předpokládalo. Uzavřít se může až …

 3. Británie zažívá po brexitu turistický boom

  Byznys ·

  Velká Británie zažívá díky poklesu libry po červnovém referendu o vystoupení země z Evropské unie příliv zahraničních turistů. Podle agentury Tourism Alliance se v čer…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.