Investice Zet: Akciím na pražské burze se daří, investoři se mohou těšit na dividendy

Akcie na pražské burze zažívají dobré období. V uplynulých třech měsících patřil parket pražské burzy mezi nejziskovější na světě, když hlavní index PX posílil o přibližně devět procent. Investoři při dobrém načasování vydělali na akciích Erste Group například přes 30 procent. Burzovní analytik Komerční banky Miroslav Frayer na rádiu Zet říká, že atraktivní je i celkový příběh Moneta Money Bank. Její růstový potenciál dosahuje 11 až 12 procent během následujícího roku. Investoři se mohou pak u českých titulů těšit na štědré dividendy. 

„Pokud se podíváme do Spojených států nebo Evropy, tak je vidět, že akciím se opravdu daří. Hlavním důvodem je zejména uvolněná měnová politika centrálních bank a nízké úrokové sazby. Pokud se podíváme na nějaké specifikum českého akciového trhu, tak tam si myslím, že by tím mohla být poměrně štědrá dividendová politika jednotlivých titulů,“ řekl Frayeru na rádiu Zet.

V posledních týdnech zaznamenává zřetelný úspěch skupina Erste Group. Investoři na její akciích mohli při dobrém načasování vydělat přes 30 procent. Na pozitivní růst akcií mají pozitivní vliv výsledky z poloviny letošního roku. Firmě se rovněž podařilo snížit poměr rizikových aktiv. „Pozitivním stimulem je i chystané snížení bankovních odvodů a v neposlední řadě i docela vysoká a dobrá kapitálová vybavenost banky. Tyto faktory celkově vedly k poptávce po tomto titulu. Myslím si, že ještě tady nějaký čas klidně poptávka může být,“ sdělil Frayer.

Slušný růst zaznamenaly ovšem i akcie u dalších finančních institucí. Názorným příkladem je Moneta Money Bank. Ta během tří měsíců vzrostla téměř o sedm procent. Monetě se ve srovnání s ostatními středoevropskými bankami výrazně daří. Výnosnost kapitálu dosahuje mnohem vyšší úrovně. „Na druhou stranu rizikovost aktivit je nižší. Vybavenost kapitálová je opět mezi těmi nejvyššími. Celkový příběh Monety se nám zdá celkem atraktivní. Během následujícího roku tam vidíme potenciál zhruba nějakých 11 až 12 procent,“ informoval Frayer. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Akciím na pražské burze se daří, investoři se mohou těšit na dividendy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.