Investice do internetové reklamy loni opět stouply, tentokrát o 18 %

Investice do internetové reklamy loni stouply o 18 % na zhruba 23,3 miliardy korun. Růstu především pomohla reklama ve vyhledávání a celoplošná display reklama. Další zvýšení se očekává i letos, kdy by celkový objem internetové reklamy měl dosáhnout 26,4 miliardy korun. Informace vycházejí z údajů agentury Median pro Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR).

Největší část internetových inzertních výdajů připadá na celoplošnou reklamu, za kterou zadavatelé letos zaplatili 16,4 miliardy korun. Meziročně to bylo o 16 procent více. Reklama ve vyhledávání vzrostla o 26 procent na 5,9 miliardy korun. Do katalogů a řádkové inzerce investovali inzerenti 1,1 miliardy korun.

Mezi jednotlivými mediatypy je online reklama stále druhým nejsilnějším médiem. Na trhu jí připadá podíl 22,5 procenta. Dominantní postavení si udržuje televize s podílem 46,4 procenta a celkovým objemem 48,1 miliardy korun. Tisková inzerce dosáhla loni 19,3 miliardy, což je podíl 18,6 procenta. Reklama v rádiích stála celkem 7,6 miliardy korun a outdoorová inzerce 5,3 miliardy Kč.

„Loňské rekordní investice do online reklamy potvrzují její stoupající význam, především v oblasti programatického obchodování, kde je nárůst nejvýraznější. Z pohledu inzertního prostoru internet v Česku, stejně jako v předchozím roce, dál posílil svou pozici druhého nejvýznamnějšího mediatypu,“ uvedl předseda SPIR Ján Simkanič.

Takzvaný programatický nákup celoplošné reklamy loni rostl o pětinu. Programatická reklama je automatizovaný nákup a prodej digitálního inzertního prostoru.

 

 

Zdroj: ČTK

Investice do internetové reklamy loni opět stouply, tentokrát o 18 % Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Soud osvobodil kurdského politika Sáliha Muslima

    Společnost ·

    Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima. Toho česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače. Jde přitom…

  2. Berlusconi touží po 40 % hlasů

    Společnost ·

    Italský expremiér Silvio Berlusconi, který v nadcházejících parlamentních volbách usiluje o návrat do nejvyšší politiky jako jedna z hlavních tváří pravostředové koali…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.