„Investice do historických předmětu se vyplatí, jejich koupě je nyní výhodná,“ říká restaurátor

Současnost je nejvýhodnější příležitostí pro lidi, kteří chtějí investovat do historie. Na rádiu Zet to řekl restaurátor a majitel ateliéru se starožitnostmi David Fiala. Do historie se podle něj vyplatí vždy investovat. Nyní je ovšem čas, kdy ve světě se starožitnostmi došlo k určité recesi a díky tomu šly ceny historických artefaktů dolů.

„Historické věci svoji hodnotu udrží. Z toho důvodu je dobré do nich investovat. Řekl bych totiž, že jsme dna propadu těch cen už dávno dosáhli. Ceny starožitností nyní začínají zpětně stoupat nahoru. Já bych nečekal na to, až dosáhnou svého vrcholu. Historické předměty pak budou drahé,“ řekl Fiala.

Úkolem restaurátorů je obnovení historické památky, jež ztratila důsledkem působení času svůj původní lesk. Fiala na rádiu Zet říká, že se jeho ateliér snaží navrátit historickým předmětům krásu, kterou měly v době svého vytvoření. Problémem je ovšem skutečnost, že každá věc má svá specifika. Z toho důvodu je zapotřebí dodržovat postupy výroby z doby, do níž lze restaurovaný předmět zařadit. To samé platí i se samotným materiálem. Někdy se pak restaurátoři dostanou do situace, kdy musí hledat alternativy nedostupného materiálu, který se v té době hojně používal.

Za problematický materiál považuje Fiala slonovinu. Zákon totiž zakazuje obchodování s touto surovinou.

„My zákonně vlastně ani nemůžeme tu slonovinu doplnit, protože pokud tam chybí, tak my ji musíme nějakým způsobem přeprodat zároveň s tím hotovým výrobkem. Z toho důvodu to musíme nahradit nějakým obdobným materiálem, který se alespoň slonovině připodobňuje,“ uvedl na rádiu Zet Fiala.

 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s restaurátorem a majitelem ateliéru se starožitnostmi Davidem Fialou. Celý článek si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

„Investice do historických předmětu se vyplatí, jejich koupě je nyní výhodná,“ říká restaurátor Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.