Investice automobilek v Británii klesly kvůli brexitu na polovinu

Kvůli nejistotě spojené s odchodem Británie z Evropské unie se investice automobilového průmyslu v Británii v letošním prvním pololetí snížily na polovinu. Uvedl to dnes britský Svaz výrobců a prodejců automobilů (SMMT). Zatímco loni automobilky za prvních šest měsíců investovaly 647,4 milionu liber (19 miliard Kč), letos jen 347,3 milionu liber (10,2 miliardy Kč). Brexitové plány premiérky Theresy Mayové týkající se obchodu přitom svaz označil za nerealistické.

Šéf svazu Mike Hawes stanici BBC řekl, že sektor potřebuje mít jasno. Žádá také, aby Británie zůstala v celní unii. Scénář, kdy země celní unii opustí, aniž by měla uzavřenou preferenční obchodní dohodu, je tou horší z předpokládaných možností.

Na otázku, co by se stalo, kdyby Británie s EU neuzavřela dohodu do konce roku, Hawes odpověděl, že by to nebyl okamžitý konec, ale že by šlo spíš o smrt kvůli "tisícovkám menších kousnutí".

"Konkurenceschopnost Británie se postupně zhoršuje, takže je mnohem těžší přilákat investice. A investice jsou tím, díky čemuž sektor takovou konkurenční schopnost má," řekl.

V sázce je budoucnost jednoho z mála britských úspěchů v oblasti výroby od 80. let: automobilový průmysl zaměstnává přes 800.000 lidí a vytváří obrat kolem 83 miliard liber (2,4 bilionu Kč) ročně.

Británii chybí nejen dohoda s EU, ale i s dalšími státy, s nimiž má unie dohody o volném obchodu. Svaz upozorňuje, že neexituje žádný spolehlivý plán B, přičemž není reálné očekávat, že nové obchodní dohody s ostatními státy mohou být uzavřeny tak, aby kopírovaly dosavadní vztahy s EU.

Na britském zahraničním obchodu v objemu 800 miliard liber se Evropská unie vloni podílela 52 procenty. Premiérka Mayová chce podepsat dohodu o volném obchodu a vyjednat dosud poměrně neurčitou celní dohodu, aby zajistila co možná nejhladší průběh obchodní výměny.

Podle stávajícího harmonogramu by dohoda o brexitu měla být dokončena do letošního října, což dává dostatek času k ratifikaci do března 2019, na kdy je plánován odchod Británie z EU.

 

Zdroj: ČTK

Investice automobilek v Británii klesly kvůli brexitu na polovinu Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Mají České dráhy zálusk na konkurenci?

  Byznys ·

  České dráhy (ČD) se zajímají o podmínky, za jakých by bylo možné koupit soukromé železniční dopravce Leo Express a RegioJet. Dnešním Lidovým novinám (LN) to řekl gener…

 2. Co přinesl včerejší minisummit k migraci?

  Společnost ·

  Země Evropské unie se musí snažit najít evropské řešení migrační problematiky; kde takové řešení nebude možné, je na místě spolupráce skupin konkrétních zainteresovaný…

 3. Volby v Turecku vyhrál Erdogan

  Společnost ·

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil svůj mandát už v prvním kole voleb. Po sečtení více než 97 procent hlasů jeho vítězství ohlásila turecká volební komise,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.