Internet přináší české ekonomice asi 350 miliard korun ročně, tvrdí studie

Internetová ekonomika vytváří 2,7 až 3,2 procenta českého HDP. Internet se promítá i v dalších odvětvích v odhadované výši až 9,5 procenta HDP a představuje přínos pro tuzemské hospodářství ve výši zhruba 350 miliard Kč ročně. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti EEIP pro Sdružení pro internetovou reklamu.

„Studie jasně ukazuje, že internet je příležitost pro všechny a že českému hospodářství přináší mnoho pozitivních efektů. Věříme, že zjištěná fakta probudí v zástupcích státu větší chuť zaměřit se na další rozvoj této klíčové a perspektivní oblasti ekonomiky,“ uvedl předseda výkonné rady SPIR Ján Simkanič.

V České republice vzrostl poměr obratu podniků v sektoru elektronického podnikání na celkovém obratu firem z šesti procent v roce 2004 na 24 procent před dvěma lety, zatímco v EU za stejné období vzrostl z devíti na 15 procent.

Odborníci na informační technologie (IT) tvořili v roce 2011 podíl přibližně 2,5 procenta na celkové zaměstnanosti, přičemž největší část představovali technici provozu a uživatelské podpory (57,1 procenta), následováni analytiky a vývojáři softwaru a počítačových aplikací (34,2 procenta). Multiplikačním efektem v dalších odvětvích vytvořila internetová ekonomika 316.500 pracovních míst a na celkové zaměstnanosti v ČR se podílí 6,3 procenta. Internet v práci používá 34 procent zaměstnanců.

Studie podle výkonné ředitelky SPIR Kateřiny Hrubešové vznikla proto, že dosud neexistovala data o výkonu internetu, chyběly informace o fungování internetu v českém hospodářství a státní orgány internet podceňují nebo k němu mají negativní postoj. Odborníci vyčítají představitelům státu nedostatek vize a koncepce, nedostatečnou legislativu a personální obsazení důležitých úřadů. Varují přitom, že nedostatečný zájem o přínosy a vývoj internetové ekonomiky u nás může vést ke ztrátě inovačního potenciálu a mezinárodní konkurenceschopnosti ČR.

Jediným koncepčním materiálem státu v oblasti IT je strategie Digitální Česko 2.0, kterou loni přijala vláda. Do konce února by mělo ministerstvo průmyslu předložit zprávu o jejím plnění.

Zdroj: ČTK

 Internet přináší české ekonomice asi 350 miliard korun ročně, tvrdí studie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.