Interaktivní komiks Československo 38-89 učí studenty a společnost chápat historii komplexněji

Herně-edukativní projekt „Československo 38-89: Atentát“ loni zvítězil v mezinárodní soutěži Games Learning Society Showcase 2015 v americkém Madisonu. Uspěl tak v konkurenčním prostředí, ve kterém čelil například londýnské firmě Bossa Studios. Hlavní designér a vedoucí projektu Vít Šisler na rádiu Zet řekl, že Atentát je pouze prvním dílem vzdělávací série. Čeští studenti díky němu mají komplexněji pochopit politické a sociální souvislosti z doby kolem atentátu na tehdejšího říšského kancléře Reinharda Heydricha. Simulace využívá prvků interaktivního komiksu a počítačových her. Projekt vznikl s pomocí Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky.

Co je to projekt Československo 38-89?

Československo 38-89 je série několika výukových simulací, které mají za cíl přiblížit převážně studentům středních škol a široké veřejnosti významné okamžiky českých a československých soudobých dějin, zejména dějin druhé poloviny 20. století, z pohledu různých osob. Tím druhotným cílem vlastně je umožnit studentům nějaké pochopení komplexnějších politických, sociálních a třeba i kulturních souvislostí dané doby. Atentát je pak první modul nebo první díl z této série. Budou následovat minimálně ještě další dva, které se zabývají zejména obdobím protektorátu a tedy obdobím po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Jak ta simulace vlastně funguje?

Simulace využívá prvky interaktivního komiksu a počítačových her. Z toho důvodu se o tom často mluví jako o hře. Ta simulace existuje ve dvou verzích, které jsou docela výrazně odlišné. Jedna je určená pro školy a ta je ryze edukativní. Má přesně stanovené výukové cíle. Druhá verze je určená pro širokou veřejnost. Řekněme, že více připomíná hru, kterou můžete hrát a která má nějaký ucelený příběh. V atentátu je asi zásadní, že vychází z historického výzkumu, který provedli naši kolegové z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd. Příběh je založený na vyprávění pamětníků, byť konkrétní postavy v té hře jsou fiktivní. Jsou to konstrukty, ale jsou to konstrukty vytvořené na základě skutečných autentických vzpomínek. V té hře nemůžete nikdy hrát reálně minulost. Není to tedy hra, která by vám umožňovala hrát minulost a třeba si vybrat nějakou alternativní verzi nebo něco prožitého, co se stalo. Jediné, co v té hře můžete dělat, je mluvit s pamětníky a vlastně skrze vyprávění těch pamětníků a skrze deníky, noviny nebo sledování dobových záznamů, si skládáte vlastně takový detektivní příběh. Pomocí něj se pak snažíte zjistit, co se stalo vašemu dědečkovi, kterého bezprostředně po atentátu na Heydricha odvedlo gestapo. V té rodině přitom dodnes nikdo neví, jakou roli hrál a proč byl odveden. On se po válce vrátil a s nikým z rodiny se o tom nebavil.

Simulace získala v červenci první cenu v prestižní soutěži Games Learning Sociaty Showcase 2015 pořádané v americkém Madisonu. Co je to za soutěž?

Jde o jednu z hlavních amerických soutěží, kterou se oceňují výukové hry a výukové simulace. Je to odvětví, které je v posledních pěti až deseti letech v USA poměrně na vzestupu. Ty soutěže jsou tam celkem tři. Toto je přitom jedna z těch tří hlavních. Je to soutěž, kterou pořádají dohromady akademické kruhy a herní průmysl. Potkáte tam tedy jak profesory z MIT, tak lidi z University of Wisconsin. V komisi byl třeba i John Romero, což je autor hry Doom a dalších úspěšných her. Cílem té soutěže je vybrat nejprve asi šedesát her, které se dostanou do předfinále. Pak se musí vybrat ty nejlepší, co se týče lidské nebo technické stránky ale zejména také hry, které mají reálný výukový potenciál. To, že jsme tam vyhráli a porazili ty dvě americké hry, které se spolu s námi dostaly do finále, je obrovský úspěch.

 

 

 

 

 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s hlavním designérem a vedoucím projektu Československo 38-89 Vítem Šislerem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Interaktivní komiks Československo 38-89 učí studenty a společnost chápat historii komplexněji Foto: Zdroj: Československo 38-89 / Vít Šisler

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.