Inspektoři zjistili pochybení až u třetiny prodejců s kapry a vánočními stromky

Česká obchodní inspekce (ČOI) pravidelně sleduje před Vánocemi prodejce kaprů a vánočních stromečků. Letos jich zkontrolovala kolem čtyř set a pochybení zjistila až u třetiny z nich. Uvedl to na rádiu Zet mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Tento poměr je podle něj navíc už řadu let neměnný. 

Do Štědrého dne zbývá už jen pár dní. Pokud ještě budete na poslední chvíli shánět kapra nebo vánoční stromek, dejte si pozor na případné podvody. Česká obchodní inspekce je zjistila až u třetiny těchto vánočních prodejců. „Česká obchodní inspekce zjišťuje, zda je spotřebitel řádně seznámen s cenou, zda jsou poctivý a zda mají certifikované měřidlo, v případě prodejců kaprů váhu,“ uvedl Fröhlich. 

U prodejců kaprů je nejčastějším pochybením podle něj neseznámení s cenou služby. „Pokud si koupíte kapra a je vám správně naúčtován, tak se vás často prodejce zeptá, zda chcete následně kapra zabít a vykuchat. Pokud souhlasíte, oni vám kapra zabijí a vykuchají a pak si řeknou o 30 nebo 40 korun. Neřeknou vám to předem. To je neseznámení s cenou služby,“ vysvětloval Fröhlich. V takovém případě podle něj může zákazník odmítnout vykuchaného kapra neplatit to, o čem nevěděl, a vybrat si jiného živého kapra. „Můžete také upozornit Českou obchodní inspekci, aby na místo vyrazila na základě podnětu. Ten můžete podat na nejbližším inspektorátu České obchodní inspekce nebo na stránkách ČOI přes takzvanou e-podatelnu,“ dodal mluvčí.

V případě vánočních stromků se pak ČOI často setkává s úředně neověřeným měřidlem. Podle Fröhlicha jsou také častým prohřeškem prodejců stromků nedostatečné informace o samotném prodejci na dokladu o koupi. To může být problém i pro zákazníka. „Spotřebitelům doporučujeme, aby na dokladu trvali, protože pokud povezou stromeček někam dál, zastaví je policie, tak bude chtít vědět, kde stromeček vzali,“ uvedl Fröhlich.

 

 

Celý rozhovor s mluvčím České obchodní inspekce Jiřím Fröhlichem si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Inspektoři zjistili pochybení až u třetiny prodejců s kapry a vánočními stromky Foto: ČTK/Šálek Václav

reklama

Další články

  1. Alter Eko: Bude rok 2017 klidnější?

    Byznys ·

    Bouřlivý rok 2016 se pomalu blíží ke konci. Svět během něj zažil hned několik nepříliš příjemných situací od zpomalování čínské ekonomiky přes nízké ceny ropy po rozho…

  2. Basketbal pomáhá Nike na nohy

    Byznys ·

    Přední výrobce sportovního oblečení Nike vykázal lepší než očekávané zisky. K lepším výsledkům pomohlo zejména oživení oživení basketbalového byznysu firmy. Čtvrtletní…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.