Inspektoři ČOI mohou dostat větší pravomoce, budou mít i falešné občanky

Novela z pera Ministerstva průmyslu a obchodu dává České obchodní inspekci (ČOI) nové pravomoce. Inspektorům dává například právo vstupovat do uzamčených prostor podnikatele nebo vlastnit falešný občanský průkaz. Právě to by podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha mohla být nová zbraň v boji proti nekalým praktikám na předváděcích akcích a v autobazarech.

Novelu už schválila vláda a nyní míří do Poslanecké sněmovny. Co se týče falešné totožnosti inspektora, má to podle Fröhlicha zejména za cíl zabránit vytváření seznamů inspektorů na předváděcích akcí a zároveň je i ochránit před bezpečnostními riziky. „Především na předváděcích akcích žádají organizátoři běžně před vstupem občanský průkaz a znají pak pravou identitu inspektorů, vytvoří si případně jejich seznam, který si vzájemně mohou i rozeslat a podruhé už inspektora dovnitř nevpustí například pod záminkou, že už je plno,“ uvedl mluvčí ČOI. Průkaz totožnosti s jinými údaji pak podle něj mohou rovněž být k užitku ze stejného důvodu i u autobazarů.

Podle Fröhlicha se Česká obchodní inspekce snaží své inspektory měnit i v rámci regionů, dodal však, že to „nelze dělat do nekonečna“.

Nové pravomoce rozšíří i možnost vstupovat do zamčených dveří podnikatelských prostor. To se podle Fröhlicha zase bude využívat především v případě kontrol tržnic. „Jakmile se u prvního stánku prokáží inspektoři průkazem České obchodní inspekce, tak nejenže to ostatní trhovci vidí, ale začnou si mezi sebou rozesílat esemesky a začnou zboží ukrývat do kontejnerů a zamykat. Pokud je to zboží někde zamčeno, tak se Česká obchodní inspekce dovnitř skutečně nedostane,“ uvedl. Mluvčí ČOI však zároveň ubezpečil, že se zákon rozhodně nebude týkat lidských obydlí.

 

 

Celý rozhovor s mluvčím ČOI Jiřím Fröhlichem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Inspektoři ČOI mohou dostat větší pravomoce, budou mít i falešné občanky Foto: ČTK/Babej Ivan

reklama

Další články

 1. Trump se setkal se svými kritiky ze Silicon Valley

  Byznys ·

  Nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump se ve svém newyorském sídle setkal se řediteli amerických technologických gigantů. Mnozí z nich přitom jeho předvol…

 2. Fed po roce rozhodl o zvýšení úrokových sazeb

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) po roce zvýšila svou základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 0,50 až 0,75 procenta. Banka ve středu rovněž signalizova…

 3. Úskalí mladých českých vědců

  ·

  Jak se v Česku žije mladým vědcům? Na jaká naráží úskalí? A dokáží obstát v celosvětové konkurenci? Hostem pořadu Neuron Future byl Jan Havlík, anorganický chemik a na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.