Iniciativa Hedvábné stezky nesmí být podle Macrona jednosměrná

Čína společně s Evropou by měly navázat spolupráci o vybudování novodobé Hedvábné stezky (One Belt, One Road). Tam má přitom pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury propojit Asii, Evropu a Afriku. Na úvod své třídenní návštěvy Číny to uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron. Zdůraznil přitom, že tato iniciativa nesmí být "jednosměrná".

Podle Macrona nové projekty týkající se infrastruktury a kultury, které propaguje Čína, by se mohly stát zájmem Francie a Evropy, pokud budou vedeny v duchu spolupráce. Francouzský prezident je v Číně na své první návštěvě ve funkci a slíbil, že během svého mandátu bude Čínu nejméně jednou ročně navštěvovat.

Čínský prezident Si Ťin-pching oznámil svůj ambiciózní plán nové Hedvábné stezky v roce 2013 a na loňském květnovém summitu do něj slíbil investovat 124 miliard dolarů. Peking tvrdí, že cílem stezky je posílit obchodní vztahy Číny s Evropou a dalšími zeměmi. Řada západních států ale Peking podezírá, že chce tímto způsobem především ještě silněji rozšiřovat svou moc. Upozorňují také, že Čína své projekty nastínila jen velmi vágně a že není jasné, zda budou otevřeny Evropanům.

„Tyto cesty se nesmějí stát novým nástrojem hegemonie a učinit ze zemí, kterými procházejí, vazaly (Číny),“ prohlásil v pondělí Macron.

Svou první návštěvu Číny ve funkci zahájil Macron symbolicky zastávkou ve městě Si-an, kde začínala starobylá Hedvábná stezka. „Hedvábná stezka nebyla v minulosti jen čínská,“ řekl Macron v projevu před akademiky, studenty a podnikateli v paláci, který byl za dynastie Tchang více než 220 let královskou rezidencí. „Stezky mohou být jedině sdílené. Nemohou být jednosměrné,“ prohlásil Macron.

Francouzský prezident, který přicestoval do Číny s delegací 50 podnikatelů, vyjádřil naději, že francouzské firmy získají větší přístup na čínské trhy. Doufám v nový začátek vztahů EU a Číny na základě „rovných pravidel“, prohlásil Macron.

Britský ministr financí Philip Hammond v prosinci řekl, že Británie, která opouští Evropskou unii, si přeje těsnější spolupráci s Čínou na jejím plánu nové Hedvábné stezky.

Macron nicméně prohlašuje, že Evropa by neměla být ve svých obchodních vztazích „naivní“, a prosazuje přísnější antidumpingová pravidla proti dovozu levné čínské oceli, napsala agentura Reuters.

Čína je největším obchodním partnerem Francie v Asii, loni ale Francie zaznamenala ve vzájemném obchodu deficit ve výši 30 miliard eur.

S prezidentem Si Ťin-pchingem a dalšími vysokými čínskými představiteli bude Macron jednat v úterý a ve středu. Francouzská vláda uvedla, že tématem rozhovorů budou i otázky Severní Koreje, boj proti financování terorismu a klimatické změny.

Podle agentury Reuters přivezl Macron svému čínskému protějšku jako dar koně elitní republikánské gardy, k jejímž úkolům patří i ochrana francouzského prezidenta. Čínský prezident byl údajně fascinován 104 gardisty, kteří ho doprovázeli v průběhu jeho poslední návštěvy Paříže v roce 2014. Francouzský prezidentský palác označil dar v podobě osmiletého hnědého valacha jménem Vesuvius za „bezprecedentní diplomatické gesto“.

Agentura Reuters napsala, že to je poprvé, co Francie daruje koně gardistů, a že se rovněž jedná o reakci na čínskou „pandí diplomacii“ poté, co se Macronova manželka Brigitte stala kmotrou čínské pandy zapůjčené Pekingem do zoo nedaleko Paříže.

 

 

Zdroj: ČTK

Iniciativa Hedvábné stezky nesmí být podle Macrona jednosměrná Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Francouzský prezident Emannuel Macron

reklama

Další články

  1. Trump je prý ochoten jednat s Kimem

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump, který doposud šířil převážně ostrá prohlášení na adresu severokorejského vůdce, prohlásil, že je připraven s Kim Čong-unem telefonicky…

  2. Pojem Smart City zná v Česku pouhých 19 % lidí

    Tech ·

    Pojem Smart City zná v Česku pouze 19 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost E.ON zpracovala agentura Ipsos. Koncept takzvaných chytrých řešení využ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.