Infografika: Závislost zemí na ruském plynu, Německo dominuje

Na summitu NATO se americký prezident Donald Trump opřel do německé kancléřky Angely Merkelové. Německo obvinil z toho, že je “v zajetí” Ruska. Řekl to v souvislosti s plánem na vybudování plynovodu Nord Stream 2. Ten má ve spolupráci s Německem vybudovat ruská státní společnost Gazprom. Země Angely Merkelové je jedním z největších spotřebitelů ruskeho zemního plynu, jehož distribuci by nový plynovod ještě zdvojnásobil. Jak je na tom Německo se spotřebou ruského plynu v porovnání s jinými odběrateli? Více už o tom informoval portál Statista.com.

Německo je podle serveru Statista připraveno vystupovat jako evropské distribuční místo s ruským plynem. U Ukrajiny a ostatních východoevropských států pak může vzbudit obavy, že jejich závislost na ruském zemním plynu bude mařit jejich vzdor proti ruské agresi. Po ruské anexi Krymu došlo k zastavení dodávek plynu do Kyjeva. Podle Ukrajiny jde přitom o politický krok.

Postoj americké zahraniční administrativy směrem k plynovodu Nordstream 2 se nezměnil. Trumpova rétorika je na druhou stranu podle serveru Statista výrazně extrémnější.

Zdroj: Statista

Americký prezident také kritizoval Německo za to, že nevykládá dostatečné množství finančních prostředků na obranu. Později v průběhu summitu NATO se ale Trump vyfotografoval s německou kancléřkou a na adresu Německa řekl, že obě země mezi sebou mají “velmi dobrý vztah”.

To přitom sdělil nedlouho poté, co řekl, že je Německo “pod naprostou kontrolou Ruska”. Uvedl to v souvislosti s právě rozebíraným zemním plynem.

 

 

Zdroj: Statista, Youradio News

Infografika: Závislost zemí na ruském plynu, Německo dominuje Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.