Infografika: Strategický význam tichomořského ostrova Guam pro USA

Jaký význam představuje tichomořský ostrov Guam pro Spojené státy americké? Jde o otázku, která se nabízí poté, co Severní Korea pohrozila USA, že „pečlivě zkoumá“ plán útoku na toto americké území. O důležitosti tohoto strategického místa referoval ve své infografice server Statista.com. 

Kromě toho, že ostrov obývá více než 162 tisíc lidí, je Guam klíčovým strategickým místem pro americkou armádu.

Letecká základna Andersen na severu ostrova se rozkládá na rozloze o 544 km². Zde jsou umístěny bombardéry B-1, B-2 a B-52.

Zdroj: Statista

 

Rockwell B-1 Lancer

Zdroj: Wikipedia

 

Konkrétně jde o americký nadzvukový strategický bombardér. Tento letoun byl sestrojen k provádění jaderných úderů na území Sovětského svazu. Po roce 2000 našel ovšem i využití v rámci plnění taktických úkolů. Byl nasazen například v operacích Pouštní liška, Spojenecká síla, Trvalá svoboda a rovněž ve válce v Iráku. Americké letectvo jej hodlá používat minimálně do roku 2040.

 

Northrop Grumman B-2 Spirit

Zdroj: Wikipedia

Dalším strategickým bombardérem, který je na základně ostrova Guam, je letoun Northrop Grumman B-2 Spirit. Jde o víceúčelový strategický bombardér, jenž využívá technologii stealth. Díky ní může v noci proniknout i do výrazně chráněného území. B-2 je v současné době jediné letadlo amerického letectva, které splňuje tři klíčové vlastnosti. Lze obtížně zjistit jeho přítomnost (stealth). Další výhodu představuje dlouhý dolet a schopnost přenést velké množství konvenčního nebo jaderného arzenálu (více jak 18 tun).

 

Boeing B-52 Stratofortress

Zdroj: Wikipedie

Třetí strategický bombardér, který je k dispozici na ostrově Guam, je Boeing B-52 Stratofortress. Konkrétně jde o strategický podzvukový proudový bombardér dlouhého doletu. Americké letectvo jej využívá od padesátých let. Bombardér unese až 32 tisíc kilo zbraní a munice. Dokáže přitom doletět okolo 14 080 kilometrů bez tankování za letu.

Americká armáda nemá na Guamu ale pouze leteckou základnu. Na západě ostrova je totiž i námořní základna.

Ke 31. března letošního roku na Guamu pracovalo 4290 zaměstnanců americké armády, námořnictva a letectva, 1739 členů národní gardy / vojáků ze zálohy a 2133 civilistů ve službě.

 

 

Zdroj: Zet

Infografika: Strategický význam tichomořského ostrova Guam pro USA Foto: Wikimedia Commons: Loď amerického námořnictva USS Ronald Reagan se chystá připlout do přístavu hlavního města Guamu Hagåtña

reklama

Další články

  1. Počet nespolehlivých plátců DPH strmě roste

    Byznys ·

    Počet nespolehlivých plátců DPH se ke konci června vyšplhal na 9 429, což meziročně představuje nárůst o 71 procent. V průběhu prvního pololetí letošního roku se jejic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.