Infografika: Úspěch německé AfD podtrhává vzrůstající trend krajně pravicových stran v Evropě

Angela Merkelová v neděli večer obhájila svůj v pořadí čtvrtý mandát v roli německé kancléřky. Stalo se tak poté, co její konzervativní unie CDU zvítězila v tamních parlamentních volbách se ziskem 33 procent hlasů. Na druhé příčce skončila sociální demokracie SPD s 20,5 procenty hlasů. Obavy ale vyplývají z vítězství protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Na růst preferencí krajně pravicových stran v Evropě poukazuje infografika serveru Statista.com. 

Alternativa pro Německo dosáhla v parlamentních volbách 12,6 procent a umístila se tak na třetím nejlepším místě vůbec. Ruku v ruce s tím podtrhla historicky nejhorší výsledky dvou tradičních německých stran CDU/CSU a SPD. Ty dosáhly totiž nejhoršího výsledku od druhé světové války. Do německého parlamentu se naopak dostalo poprvé od poválečného období krajně pravicové seskupení.

Mnoho Němců se odvrátilo od dvou velkých a tradičních německých stran. Dali tak šanci právě krajně pravicové straně. Noviny a zpravodajské portály píší o hořko-sladkém vítězství Angely Merkelové. Důvodem je právě úspěch extremistické strany, která je svým programem podobná například Kotlebovy Ludové strane Naše Slovensko.

Zdroj: Statista

Svět upíral již v polovině března letošního roku svoji pozornost na parlamentní volby v Nizozemsku. Velké šance na vítězství měl totiž předseda nacionalistické Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders. Ten ovšem zaostal za očekáváním, když jej jasně porazila Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. Evropa si tenkrát oddechla. To samé se stalo v případě francouzských prezidentských voleb, kde na dveře Elysejského paláce hlasitě klepala předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová. Ani v tomto případě se krajně pravicové straně nepodařilo uspět, když si Francouzi za svou hlavu státu vybrali předsedu hnutí Republika v pohybu (REM) Emmanuela Macrona.

Německé výsledky voleb ovšem poukazují na to, že krajně pravicová uskupení na půdě Evropy rozhodně neřekly své konečné slovo.

 

 

Zdroj: Statista, Zet

Infografika: Úspěch německé AfD podtrhává vzrůstající trend krajně pravicových stran v Evropě Foto: Ewais / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trump omezuje vstup do USA dalším zemím

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump přijímá nová protiimigrační opatření, zahrnující nově tři další státy. Zákaz cestovat do Spojených států se tak podle tiskových agentur…

 2. Vláda ČR se dnes pochválí

  Společnost ·

  Zrušení druhého pilíře důchodového systému, poplatků za recept na léky a u lékaře, přijetí zákona o státní službě nebo zvyšování platů a minimální mzdy zařadí vláda pr…

 3. Trump se hádá se sportovci, hvězdy ho bojkotují

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump se v posledních dnech stal terčem kritiky slavných sportovců, které se vulgárním způsobem snažil přimět, aby stáli při hymně USA. Proti…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.