Infografika: Oproti loňskému roku náklady na katastrofy stouply o 63 %

Přírodní katastrofy a katastrofy způsobené člověkem způsobily letos ekonomické ztráty dosahující na 306 miliard dolarů (6,7 bilionu korun). Alespoň to vyčíslila pojišťovací firma Swiss Re. Oproti roku 2016 jde o 63procentní nárůst. V porovnání s průměrem za uplynulé desetiletí jde rovněž o výrazné navýšení. Pojistné ztráty dosahovaly na 136 miliard dolarů (3 biliony korun), což je oproti minulému roku dvojnásobná ztráta. Historicky jde o třetí nejvyšší ztrátu vůbec. Server Statista.com přináší novou infografiku poukazující na škody způsobené katastrofami od roku 2007.

Navzdory vzrůstajícím nákladům pojícím se ke katastrofám počet úmrtí zůstal relativně beze změny. O život přišlo letos 11 tisíc lidí. Jde přitom o statistiku zhruba odpovídající letům minulým.

 Zdroj: YouTube / NBC News 

Jedním z hlavních důvodů narůstajícího počtu vynaložených nákladů způsobily prudké výkyvy extrémního počasí, které sužovaly oblast amerického pobřeží a Karibiku. Tři hurikány Harvey, Irma a Maria způsobily pojistné ztráty dosahující na 93 miliard dolarů (2 biliony korun). Na území Kalifornie mezitím vypukly ničivé požáry. Mexiko pak čelilo v polovině září zemětřesení, které připravilo o život mnoho lidí a pojistné ztráty přesahující dvě miliardy dolarů (44 miliard korun).

Zdroj: Statista

Přírodní pohromy se nevyhnuly ani Austrálii, kde cyklon Debbie způsobil pojistné ztráty ve výši 1,3 miliardy dolarů (28,6 miliardy korun).

 Zdroj: YouTube / TD Interesting Topics Tube

Největší škody vůbec způsobilo zemětřesení Tōhoku v Japonsku, které spustilo vlnu tsunami. K této živelné pohromě došlo v roce 2011. Ta mimo jiné způsobila nukleární havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Tragický byl rovněž rok 2008, kdy cyklon Nargis zabil na území Barmy více než 135 tisíc lidí. Běsnění přírody následovalo zemětřesení v čínské provincii S'-čchuan, které za sebou zanechalo materiální zkázu ruku v ruce se 70 tisíci nepřeživšími jedinci.

 

 

Zdroj: Statista, Zet

 

Infografika: Oproti loňskému roku náklady na katastrofy stouply o 63 % Foto: Wikimedia Commons: Hurikán Harvey páchal škody v USA

reklama

Další články

 1. Český akciový index PX letos stoupl o 17 %

  Byznys ·

  České akcie letos stouply podle indexu PX o 17 procent, index končí rok na 1077 bodech. Pražská burza se během roku dostala na šestiletá maxima. Vyplývá to z dnešních …

 2. Český export čeká v roce 2018 zpomalení

  Byznys ·

  Export tuzemských firem poroste i v příštím roce, tempo růstu by ale mělo zpomalit na tři až pět procent. Hlavní brzdou vývozu bude pokles poptávky po automobilech v E…

 3. Sovětská stíhačka MiG-15 oslavuje 70. narozeniny

  Společnost ·

  Sovětský stíhací letoun MiG-15, který poprvé vzlétl před 70 lety, 30. prosince 1947, patřil ve své době ke špičce. Dokázal letět až 1075 kilometrů v hodině a vystoupat…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.