Infografika: Oproti loňskému roku náklady na katastrofy stouply o 63 %

Přírodní katastrofy a katastrofy způsobené člověkem způsobily letos ekonomické ztráty dosahující na 306 miliard dolarů (6,7 bilionu korun). Alespoň to vyčíslila pojišťovací firma Swiss Re. Oproti roku 2016 jde o 63procentní nárůst. V porovnání s průměrem za uplynulé desetiletí jde rovněž o výrazné navýšení. Pojistné ztráty dosahovaly na 136 miliard dolarů (3 biliony korun), což je oproti minulému roku dvojnásobná ztráta. Historicky jde o třetí nejvyšší ztrátu vůbec. Server Statista.com přináší novou infografiku poukazující na škody způsobené katastrofami od roku 2007.

Mohlo by vás zajímat

Navzdory vzrůstajícím nákladům pojícím se ke katastrofám počet úmrtí zůstal relativně beze změny. O život přišlo letos 11 tisíc lidí. Jde přitom o statistiku zhruba odpovídající letům minulým.

 Zdroj: YouTube / NBC News 

Jedním z hlavních důvodů narůstajícího počtu vynaložených nákladů způsobily prudké výkyvy extrémního počasí, které sužovaly oblast amerického pobřeží a Karibiku. Tři hurikány Harvey, Irma a Maria způsobily pojistné ztráty dosahující na 93 miliard dolarů (2 biliony korun). Na území Kalifornie mezitím vypukly ničivé požáry. Mexiko pak čelilo v polovině září zemětřesení, které připravilo o život mnoho lidí a pojistné ztráty přesahující dvě miliardy dolarů (44 miliard korun).

Zdroj: Statista

Přírodní pohromy se nevyhnuly ani Austrálii, kde cyklon Debbie způsobil pojistné ztráty ve výši 1,3 miliardy dolarů (28,6 miliardy korun).

 Zdroj: YouTube / TD Interesting Topics Tube

Největší škody vůbec způsobilo zemětřesení Tōhoku v Japonsku, které spustilo vlnu tsunami. K této živelné pohromě došlo v roce 2011. Ta mimo jiné způsobila nukleární havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Tragický byl rovněž rok 2008, kdy cyklon Nargis zabil na území Barmy více než 135 tisíc lidí. Běsnění přírody následovalo zemětřesení v čínské provincii S'-čchuan, které za sebou zanechalo materiální zkázu ruku v ruce se 70 tisíci nepřeživšími jedinci.

 

 

Zdroj: Statista, Zet

 

Infografika: Oproti loňskému roku náklady na katastrofy stouply o 63 % Foto: Wikimedia Commons: Hurikán Harvey páchal škody v USA

reklama

Další články

 1. Český akciový index PX letos stoupl o 17 %

  Byznys ·

  České akcie letos stouply podle indexu PX o 17 procent, index končí rok na 1077 bodech. Pražská burza se během roku dostala na šestiletá maxima. Vyplývá to z dnešních …

 2. Český export čeká v roce 2018 zpomalení

  Byznys ·

  Export tuzemských firem poroste i v příštím roce, tempo růstu by ale mělo zpomalit na tři až pět procent. Hlavní brzdou vývozu bude pokles poptávky po automobilech v E…

 3. Sovětská stíhačka MiG-15 oslavuje 70. narozeniny

  Společnost ·

  Sovětský stíhací letoun MiG-15, který poprvé vzlétl před 70 lety, 30. prosince 1947, patřil ve své době ke špičce. Dokázal letět až 1075 kilometrů v hodině a vystoupat…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.