Infografika: Jaký význam má Írán pro EU z pohledu importu a exportu?

Americký prezident Donald Trump odstoupil od jaderné dohody s Íránem. Krátce poté se vedoucí představitelé EU postavili proti tomuto kroku s tím, že dohodu i nadále podporují. V případě jejího zhroucení by se zvýšilo bezpečnostní riziko. Evropa si je ovšem vědoma i ekonomických dopadů, které by tato nenadálá skutečnost měla na svědomí. V nové infografice server Statista přináší údaje o tom, jak je Írán důležitý pro EU s ohledem na export a import.

Data Evropské komise poukazují na to, že EU loni vyvezla Íránu zboží v hodnotě 10,1 miliardy eur. Na druhé straně vyvezla produkty za 10,8 miliardy.

Společnosti, jako jsou francouzský Total, dánský Maersk a německý Siemens v reakci na americké sankce oznámily, že pozastaví činnost v zemích Blízkého východu.

Zdroj: Statista

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že podnikne kroky, jež pro ochranu evropských hospodářských zájmů využijí postup ustanovený unií již v roce 1996. Tou dobou Spojené státy zpřísnily sankce namířené proti Kubě.

 

Zdroj: Statista

Infografika: Jaký význam má Írán pro EU z pohledu importu a exportu? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. KLDR je stále ochotna jednat s USA

    Společnost ·

    Severní Korea je stále otevřená dialogu se Spojenými státy. Řešit problémy s USA je připravena kdykoli a jakkoli. Na základě informací severokorejské oficiální agentur…

  2. Let MH17 sestřelila raketa ruské armády

    Společnost ·

    Raketový systém, který byl použit při sestřelení civilního letadla nad Ukrajinou v létě 2014, byl součástí ruských ozbrojených sil. Ve čtvrtek o tom informoval mezinár…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.